Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 08-09-14, 11:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ενα μικρό update μετά από 1 μήνα που μπήκαν τα ψάρια.
Τεχνικά το ενυδρείο λειτουργεί άψογα, ένα μικρό δάκρυσμα στη σωλήνα μετά το φίλτρο άνθρακα λύθηκε, αφού έβγαλα το τεφλόν και έβαλα λαστιχάκι/φλάτζα. Τελικά στις πλαστικές σωλήνες το τεφλόν μόνο ζημιά κάνει, λαστιχάκια/φλάτζες είναι η λύση. Αντικαταστάθηκε η μία 600αρα SUN-SUN με μία 800αρα SICCE, όχι ότι υπήρχε πρόβλημα αλλά νιώθω πιο ασφαλής με μία επώνυμη. Τώρα είναι στα 1400 λ/ω.
Εβαλα 1,5 λίτρο περίπου Κ1 στο 1ο διαμέρισμα του φίλτρου. Αρχικά είχα αφήσει και την αερόπετρα και είδα πως δεν είχα καθόλου κίνηση στο Κ1, μετά κατάλαβα πως η αερόπετρα δεν χρειάζεται και άφησα σκέτο το σωληνάκι, η κίνηση είναι έντονη πλέον.
Η θερμοκρασία δεν έχει ξεπεράσει τους 25,3 αλλά ούτε έχει πέσει κάτω από τους 25, εκτός από την ώρα που ανοίγει η ηλεκτρομαγνητική και μπαίνει το φρέσκο νερό, για λίγο κατεβαίνει στους 24,5-24,6 και για κάποια ώρα είναι στους 24,8 μέχρι που φθάνει στους 25.
Οι προσθήκες νερού έχουν γίνει 8 λεπτά το πρωί και 8 το απόγευμα με 5 λίτρα ανά λεπτό και θα μειωθεί και άλλο γιατί οι ανάγκες για νερό στο πότισμα έχουν μειωθεί.
Οι μετρήσεις είναι άψογες, 0 Αμμωνία και νιτρώδη (αυτό έλειπε να υπήρχε) και τα νιτρικά δεν ξεπερνάνε τα 10 ppm.
Oι βαλισνέριες την γλύτωσαν τελικά , εδώ και 10 ημέρες δεν έχουν ξεριζώσει άλλη, και όσες δεν ξεριζώθηκαν στην αρχή ήδη έβγαλαν δρομείς και νέα φυλλαράκια.
Οι ανούμπιες έχουν πιάσει αρκετή άλγη στα φύλλα, όχι υπερεβολική , η μία έχει βγάλει ήδη 1 καινούριο φύλλο και τώρα βγάζει και η 2η.
Τα ψάρια τώρα, δεν χορταίνω να τα χαζεύω, έχουν ενκλιματιστεί πλήρως, το μεγάλο COMET άρχισε να τρώει πάλι από το χέρι μου και άρχισε να κάνει το ίδιο και το καινούριο το μικρότερο, το μεγάλο κάθεται και του βάζω το φαί μέσα στο στόμα, τα fancy πλησιάζουν δειλά αλλά φοβούνται και φεύγουν εύκολα, μπορεί να αρπάξουν κάποια μπουκιά από το χέρι μου.
Γενικά τα βλέπω και συμπεριφέρονται μια χαρά, στην αρχή με τον φωτισμό που έβαλα είχα παρατηρήσει πως όσο πέρναγε η ώρα κουραζόντουσαν από το φως αλλά τώρα είναι εντάξει, δεν τα είχα ποτέ σε τεχνητό φως και νομίζω πως ήταν φυσιολογική αντίδραση. Τώρα το φως το έχω από τις 7 το απόγευμα μέχρι της 11 αλλά σιγά σιγα όσο ο καιρός κρυώνει θα μειώνεται. Το χειμώνα που θα φύγουν οι τέντες δεν θα ανάβει καθόλου. Τώρα όμως που επιτρέπει ο καιρός να ρεμβάζω στο κήπο μου τα χαζεύω μέχρι της 11.
Κάτι τελευταίο, φθινόπωρο και άνοιξη, ο ένας κογκολέζος ( ο μικρόσωμος, αυτόν ίσως και να μη τον πρόλαβα να του γλιτώσω το νανισμό) έβγαζε άσπρο χνούδι, τώρα δεν έβγαλε και έβγαλε τις πρώτες ημέρες μια φουντίτσα ο μεγάλος. Εβαλα 5-6 ξυλαράκια κανέλας και σε 4-5 ημέρες είχε εξαφανισθεί. Μου έχει προτείνει τη κανέλα ο φίλος ο Γιώργος ( kgf12345), και από τότε βάζω σε όλα τα ενυδρεία μου. Φαίνεται πως τα ξυλαράκια κανέλας λειτουργούν ευεργετικά, φυσικά όχι υπερβολές, μη γίνει το ενυδρείο "ρυζόγαλο".
Γενικά παιδιά είναι πολύ ικανοποιημένος , και τεχνικά όλα είναι μια χαρά, αλλά το σημαντικότερο είναι πως βλέπω τα ψάρια μου να έχουν άλλη συμπεριφορά και πιστεύω πως από εδώ και μπρος θα ζούνε καλά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01783 seconds with 11 queries