Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 21-05-15, 22:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλύτερα κάνε το ύψος 40cm+ αν μπορείς!!!
Θεωρώ οτι το έχεις το κόλλημα τζαμιών, διαστάσεις τζαμιών κλπ...
Λογικά θα φτιάξεις κάτι σαν sump αν έχω καταλάβει καλά, οπότε θα πρέπει να μεριμνήσεις να κάνεις και τις ανάλογες τρύπες στο πίσω τζάμι του ενυδρείου... Για την κατασκευλη του sump, μπορείς να δεις μέσα στο φόρουμ, διάφορες ιδέες...
Κυκλοφορία θέλεις αρκετή στο ενυδρείο, μπορείς να καταλάβεις βλέποντας και μόνο την κίνηση του νερού μιας λίμνης και της θάλασσας...
Η κυκλοφορία σε συνδιασμό με τον βράχο στο ενυδρείο, δημιουργούν από μόνα τους ένα φίλτρο... Όσο πιο πορώδης είναι ο βράχος σου, τόσο πιο πολύ λειτουργεί σαν το siporax ή την ελαφρόπετρα στο φίλτρο...
Για να αποβάλεις τα νιτρικά που θα σου δημιουργούνται, θα πρέπει να κάνεις αλλαγές νερού, και θα βοηθήσεις σε μεγάλο βαθμό με το ATS...
Επίσης κάπου στο φίλτρο σου, να βάλεις και ενεργό άνθρακα, ειδικά αν έχεις ανεμώνες... Αντιφώσφορο, δεν ξέρω αν θα χρειαστείς με το ATS, προσωπικά δεν βάζω καθόλου, αλλά έχε το στο μυαλό σου...
Περί skimmer, προσωπικά με το ATS, σταμάτησα να το λειτουργώ ένα χρόνο τώρα... Ίσως βοηθήσει στην καθαρότητα του νερού λίγο, ανάλογα με το τι θα χρησιμοποιήσες για να μαζεύεις τις βρωμίτσες... κάλτσες κλπ...
Αν δεν χρησιμοποιήσεις ATS τελικά, θα σε βοηθήσει σίγουρα πάρα πολύ...
Για φωτισμό, σου προτείνω εύκολη και απλή λύση τα flood lights... Έχω φτιάξει DIY φωτιστικό με power leds, αλλά τα flood τα θεωρώ πολύ καλή επιλογή... ειδικά αν χρησιμοποιήσεις περισσότερα στα 10w, αντί για λιγότερα σε περισσότερα watt, θα έχεις πολύ καλή κάλυψη...
Μπορείς να τα προσαρμόσεις εύκολα σε οποιοδήποτε καπάκι που θα φτιάξεις, ακόμα και να τα στηρίξεις σε αλουμινογωνίες..
Αυτά...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries