Θέμα: Jewel Vision 180
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 01-11-13, 09:48
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από haf_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από τρία χρόνια που τρέχει το ενυδρείο παρατήρησα ότι έχει πάρει την κατηφόρα.. δεν έχω «χάσει» κανένα ψάρι όλο αυτό το διάστημα… αλλά τα φυτά που είχα χάλασαν σχεδόν όλα εκτός από κάτι ανουμπιες που και αυτές έχουν βγάλει μαύρα στίγματα στα φύλλα τους. Μόνο το crinumείναι σχετικά καλά και πολύ μεγαλύτερο τώρα.

Τι από τα παρακάτω κατά την γνώμη σας φταίει..

· Υπόστρωμα, μετά από 3 χρόνια τα έβγαλε τα ψωμιά του? Θέλω να βάλω νέα φυτά.. τι κάνω? Βάζω ταμπλέτες αφού δεν θέλω να κάνω αλλαγή υποστρώματος.
· Δεν έκανα ποτέ σκούπα βυθού? Υπάρχει σχετική βρώμα? Επηρεάζει?
· Αλλαγές νερού έκανα μηνιαίες αλλαγές 50%.
· Λίπανση? Δεν έριχνα ποτέ ιχνοστοιχεία για τα φυτά ενώ παλιά είχα και Νουτραφιν.. να το ξαναρχίσω?

Μετρήσεις πριν την αλλαγή νερού..

Ph7.5
NH3/NH4: 0
NO3:25
GH > 16… Δεν είμαι σίγουρος αν είναι σωστό αφού το τεστακι δεν άλλαζε χρώμα …
ΚΗ: 4
Φωτοπεριοδος 8 ωρών

Εδώ και τρία χρόνια έχω 5 Αγγελόψαρα και 3 μελανοταινιες 1 botia

Παρακαλώ συμβουλές για επαναφορά…
Αρχικά νομίζω ότι μπορείς να αυξήσεις τη συχνότητα των αλλαγών. Αν μπορείς κάνε τις εβδομαδιαίες, και ας είναι και μικρότερες. Νιτρικά μπορεί να μην έχεις πολλά, αλλά τα ιχνοστοιχεία του νερού βοηθάνε πολύ στην ανάπτυξη των φυτών και στην γενικότερη υγεία του ενυδρείου. Για περισσότερα δες εδώ. Υπάρχει και το redox, μια δύσκολα μετρήσιμη παράμετρος του νερού που υποβαθμίζεται σοβαρά με τις καθυστερημένες αλλαγές.
Από τη στιγμή που βάζεις ταμπλέτες βυθού και δεν κάνεις σκούπα, δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα με το υπόστρωμα, ακόμα και αν είναι ενεργό - που εξαντλεί τα θρεπτικά του στοιχεία κάποια στιγμή - , αλλά πες μας ποιο ακριβώς είναι της Denerle;
Πότε αντικατέστησες τελευταία φορά τους λαμπτήρες φθορισμού;
Αν μπορείς πες μας τί ακριβώς παθαίνουν τα φυτά και δες και εδώ μήπως μπορείς να καταλάβεις αν υπάρχει έλλειψη σε κάτι συγκεκριμένο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01939 seconds with 11 queries