Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 13-12-15, 15:16
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Και βρηκα την απαντηση σου Βασιλη ( Μιχαλης, χαρηκα ). Βοηθησες και με το παραπανω, σε ευχαριστω πολυ.
Χάρηκα και εγώ Μιχάλη, να 'σαι καλά!

Βρηκα χτες διαφορα starter kits απο 18 ευρω. Ευθεως αναλογη φιλοσοφια με το ενυδρειο οποτε αποφασισα οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Επειδη καπνιζω κοντα στα 80 90 ευρω το μηνα ειπα να κινηθω καπου εκει.
Πολύ σοφή απόφαση

Ο ατμοποιητης που προτεινεις ειδα οτι ειναι αγαπημενος πολλων οποτε τον κραταω.
Όλοι οι ατμιστές, ακόμη και οι πιο παλιοί (5ετίας και βάλε...) έχουμε ένα Nautilus στον συρτάρι μας. Οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται!

Αν μπλεξω με Mod, μπαταριες και drippers εχω την εντυπωση πως εκει πια το η.τ σταματαει να ειναι μεταβατικο σταδιο και αρχιζει να γινετε χομπι που κρατας μαζι σου.
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι!!!! Γίνετε χόμπι με τρελό κόλλημα!!!

Οποτε λεω να το κρατησω οσο πιο απλο γινετε και να παω σε 2 μπαταριες κανονικες - τυπου pen (αν το λεω σωστα)- στα 1000-1300 mah και οχι σε καποιο Mod. Εαν στην πορεια δω οτι το αφηνω δυσκολα τοτε οκ.. περναω εκει.
Όπως νομίζεις, αν και νομίζω πως δεν θα σε καλύψουν αυτές οι μπαταρίες. Έχεις δει πόσο θα σου κοστίσουν 2 τέτοιες μπαταρίες (επώνυμες όμως); Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, μια μπαταρία 1600mah (Vision Spinner V2) έχει κάπου στα 30€ - 40€. Αν πάρεις δύο θα σου κοστίσουν 60€ - 80€. Ένα καλό μοντάκι θα σου κοστίσει 50€ - 90€ (+20€ δύο μπαταρίες που θα χρειαστείς). Όπως βλέπεις, ίσως σου βγουν παραπάνω οι δύο απλές μπαταρίες αλλά ακόμη και πιο φθηνά να σου βγουν (όχι λιγότερα από 30€) η διαφορά στην ποιότητα του εξοπλισμού δεν συγκρίνεται. Μόνο τα mah αν δεις, θα καταλάβεις. Η απλή μπαταρία θα έχει 1600 ενώ το mod 2000, 2500, 3000, 3500 κτλ (αναλόγως τι μπαταρία θα επιλέξεις να του βάλεις). Ένα άλλο σημαντικό που δεν λαμβάνουμε υπόψιν μας όταν ξεκινάμε είναι το ερώτημα "τι θα γίνει όταν χαλάσουν οι μπαταρίες μου; ". Στην μια περίπτωση (απλές μπαταρίες) θα πρέπει να δώσεις ξανά αυτά τα χρήματα για αγορά νέων, ενώ στην δεύτερη (mod) θα αγοράσεις μόνο τις μπαταρίες (στοιχεία) που όπως σου είπα στο προηγούμενο ποστ, μια καλή - επώνυμη μπαταρία των 2000mah κοστίζει κάπου στα 10€.
Εδώ θέλω να σου επιστήσω την προσοχή. Παιδιά μεγάλη προσοχή στις μπαταρίες!!! Αγοράζουμε ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ καλές - αξιόπιστες - επώνυμες μπαταρίες γιατί η επικινδυνότητά τους είναι φοβερά μεγάλη. Οι περισσότεροι νέοι ατμιστές αδιαφορούν για την ποιότητα των μπαταριών που χρησιμοποιούν και επιλέγουν ότι πιο οικονομικό βρουν μιας και βλέπουν ότι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με άλλες επώνυμες οι οποίες έχουν διπλάσια ή και τριπλάσια τιμή! Μπορούν από το να σκάσουν κατά τη χρήση τους στο πρόσωπό μας μέχρι να πάρουν φωτιά κατά τη φόρτιση και να μας κάψουν το σπίτι αν δεν το αντιληφθούμε νωρίς . Περιπτώσεις πολλές ως πάρα πολλές...

Το σετακι των 5 αντιστασεων Aspire Nautilus BVC Coil τα εχει στο λινκ κοντα στα 4 ευρω. Γιατι τοση μεγαλη διαφορα με τα 15 που αναφερεις? Εχω βρει λαθος αντιστασεις/κεφαλες?
Η τιμή είναι για το ένα τεμάχιο . Τις έχει λίγο τσιμπημένες...

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι η τοποθεσια. Εννοω οτι κατω απο το σπιτι μου εχει μαγαζι Nobacco. Να προτιμησω κατι απο εκει μονο και μονο επειδη ειναι διπλα μου ή ειναι αδιαφορο τελειως οποτε να παρω διαδικτυακα?
Καλό θα ήταν να κάνεις μια έρευνα αγοράς διαδικτυακά μιας και αυτό το κατάστημα απ' ότι βλέπω δεν έχει και τις καλύτερες τιμές. Ενδεικτικά να σου πω πως τις αντιστάσεις για Nautilus τις έπαιρνα 2,5€
Καταστήματα που είναι κοντά μας, ως συνήθως τα επιλέγουμε για αγορά υγρών όταν ξεμένουμε η για οτιδήποτε άλλο αναλώσιμο που έχουμε ανάγκη και δεν προλαβαίνουμε να πάμε κάπου πιο μακριά που είναι φθηνότερα. Παρόλα αυτά, η Nobacco έχει πολύ καλά υγρά.

Επισης, ομολογω οτι το Mod δεν το σκεφτομαι ιδιαιτερα γιατι με ψιλοαγχωνει το γεγονος οτι οι μπαταριες ειναι σχεδον σαν να βγηκαν απο λαπτοπ ( εννοω γαιδουρια ).
Και οι έτοιμες μπαταρίες, τα ίδια στοιχεία έχουν μέσα (διαφορετικό νούμερο*) απλά είναι κλειστές και δεν μπορείς να τις ανοίξεις και δεν μπορεί να ξέρεις τι ποιότητας είναι ενώ στο mod τις επιλέγεις εσύ και ξέρεις τι έχεις. Αν κόψεις μια θα το διαπιστώσεις.
* Τα νούμερα στις μπαταρίες για παράδειγμα είναι 18650, 18350 κτλ, είναι κάτι ανάλογο σαν τα ΑΑΑ, ΑΑ, C, D κτλ που ξέρουμε απ΄τις κοινές μπαταρίες του εμπορίου.

Κλείνοντας θα βάλω δυο φωτογραφίες από αποτελέσματα φθηνών αμφιβόλου ποιότητας και προέλευσης μπαταριών ηλεκτρονικών τσιγάρων. Η πρώτη έσκασε κατά τη χρήση της (σε μηχανικό Mod, γι' αυτό είπα πιο πριν πως τα μηχανικά Mods τα δουλεύουν άτομα που ξέρουν τι κάνουν και όχι ο οποιοδήποτε) και η δεύτερη είναι από ανάφλεξη κατά τη φόρτιση ενώ η οικογένεια κοιμόταν. Δεν τις βάζω για να τρομάξω κανέναν αλλά για προφυλάξω και να αφυπνίσω κάποιον που δεν έχει καταλάβει πόσο σοβαρό είναι το θέμα μπαταρίας στο Η/Τ.


-------------------------
Σε πολλά με πρόλαβε ο tsala! Έτσι όπως τα λες είναι φίλε
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 13-12-15 στις 15:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03445 seconds with 11 queries