Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 13-12-15, 14:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καταρχην , ωραιος Βασιλη!
το μοντακι αυτο καποια στιγμη θα το παρω γιατι το λιγουρευομαι
τον ατμο δεν τον εχω δοκιμασει , αλλα παιρνει καλες αντιστασεις κι εχω ακουσει καλα λογια.
Μιχαλη καλα τα σκεφτεσαι, κι εγω ετσι το σκεφτομουν.. δεν ηθελα με τπτ να το κανω χομπι (οχι οτι το εχω κανει και τωρα) και πηγα σε μπαταριες στυλο...

θα σου πω την μικρη εμπειρια μου ομως.
οκ, με μπαταρια στυλο κι εναν απλο ατμο που μου τα χαρισε ενας φιλος εκοψα το τσιγαρο σε 3 μερες (13 χρονια καπνιστης).
Το κυριο θεμα με τις απλες μπαταριες (και μιλαω για μπαταριες μεταβαλομενης τασης v/v , ουτε καν λογος για απλες) ειναι οτι δεν δινουν τοση δυναμη οση μπορει να δωσει ενα μοντακι.
ειναι πολυ σοβαρος λογος για να πας σε ενα μοντ , ειδικα στην αρχη του ατμισματος, καθως η διαφορα ειναι μεγαλη, σου φαινεται απο εκει που με τον ιδιο ατμοποιητη ατμιζες πχ marloboro lights , με ενα μοντ μπορει να στο κανει ασο αφιλτρο .
στο λεω απλα μπακαλιστικα να το καταλαβεις , κι εννοω στο χτυπημα που σου δινει η τζουρα.
προσωπικα εγω εκανα στριφτα, ετσι δεν με πολυκαλυπτε η μπαταρια v/v και την ειχα μονιμως στο τερμα 4.8v με 1.8 νικοτινη οπου μπορω να πω ηταν ικανοποιητικη η αποδοση, αλλα δεν ειχε παραπανω
ετσι πχ σε ενα καφε ή καμια μπυρα,ποτο κλπ που σε τραβαει λιγο παραπανω , απλα δεν ειχε να παει παραπανω
αλλο θεμα ειναι οτι αυτες οι μπαταριες εχουν ημερομηνια ληξης , που σημαινει οτι σιγα σιγα θα πεφτει η αποδοση τους και τις πετας , αντιθετως με ενα μοντ , που αλλαζεις απλα την μπαταρια με ενα 10ρικο κι εγινε παλι καινουργιο.
επισης καθως την δουλευα στο τερμα, ετσι τελειωνε και αμεσως, δεν μου εβγαζε ουτε μερα (ειχα 2 τετοιες μπαταριες , τις ειχα εναλλαξ).
ετσι λοιπον αποφασισα να παω σε μοντακι , φθηνο καθως δεν επαιζαν και φραγκα και πηρα αυτο, οτι πιο φθηνο βρηκα με στυλ box , μαζι με εναν απλο φορτιστη μπαταριων και την μπαταρια που εχει στο λινκ ο Βασιλης.
Εμεινα με τον ιδιο ατμο που ειχα,το αποτελεσμα ειναι πολυ πιο ¨χορταστικο¨, εχω ριξει την νικοτινη στο 1.2 και μου βγαζει και 3 μερες ατμισματος.
καποια στιγμη θα παρω και μια 2η μπαταρια να εχω.
με το boxακι ειμαι ευχαριστημενος , εχει και τα αρνητικα του (οπως ελλειψη οθονης,αναγνωριση αντιστασεων,μεγαλη διακυμανση στα watt) αλλα για εναν εργοστασιακο ατμοποιητη ειναι μια χαρα πιστευω και η τιμη του παρα πολυ καλη.

Ελπιζω καπως να σε διαφωτισα

Υ.Γ η τιμη στις αντιστασεις που εβαλες, νομιζω πως αφορουν το 1 τμχ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries