Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #61  
Παλιά 21-02-14, 11:32
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλημέρα, λοιπόν ρώτησα για τραγάνα, έδειξα και 2-3 φωτος απο το κινητό μου σε ψαράδες και μου είπαν ότι μπορούν να βρω πολύ εύκολα, γιατί κολλάνε στα δίχτυα ακόμα και πολύ μεγάλα κομμάτια!! Ένας από αυτούς εδώ στην Πάτρα, στο ιχθυοπωλείο του έχει και ένα μεσογειακό, με τσιπούρες κλπ... και είπε ότι θα με βοηθήσει σε βράχο και ότι άλλο!! Ο βράχος στο ενυδρείο του, είναι ότι μου λέτε κι εδώ, πολύ πορώδης, με αμέτρητες μικροσκοπικές τρύπες!! Απλά μου είπε ότι πρέπει να τοποθετηθεί προσεχτικά και σταθερά, γιατί με μικρή πίεση σπάει!!

Bill-Samos , έχω πιάσει πολλές φορές σμέρνες με απόχη, χωρίς να τραυματιστούν καθόλου!! Υπενθυμόζω ότι αυτές που έπιανα δεν ήταν τέρατα, αλλά το πολύ 15cm τις οποίες και άφηνα συν΄ξθως την ίδια μέρα μετά από παρατήρηση!! Την πρώτη φορά, κτάλαβα τι είναι να πηδάει η σμέρνα από την λεκάνη

Συμφωνώ με τα περί αχινού, παλιά στο εξοχικό μου ήταν γεμάτοι, όπως και χταπόδια, αλλά τώρα με το τουφέκι στα ρηχά, πόσο τσαντίζομαι όταν φερνουν σακούλες jumbo μεγάλες και τις γεμίζουν συνεχώς...

στελιος προεδρου, δεν διαφωνώ ότι θέλω πολύ διάβασμα ακόμα, το ενυδρείο έτσι και αλλιώς θα το στήσω λίγο πριν το Πάσχα, γι αυτό και έχω αρχίσει από τώρα να διαβάζω και να ρωτάω για να το κάνω σωστά!! 250 λίτρα για μια σμέρνα 10cm είναι λίγα??? Σόρρυ αλλά πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το ενυδρείο για μια σμέρνα τέτοιου μεγέθους!! Δεν θα έχει τίποτα αλλο μέσα... SUMP λίγο δύσκολο να έχω, πρότεινέ μου τι περισσότερο μπορώ να βάλω από αυτά που έγραψα προηγουμένως ώστε να το αποφύγω!! Από τις τραγάνες που μου έδειξε ο ψαράς, υπαρχουν πάρα πολλές με φυσικές μεγαλες τρύπες!!

harris samos, τι ενυδρείο είναι αυτό... ουράνιο τόξο κανονικό!!! Όλα αυτά τα κοράλια τα πολύχρωμα, μπορούμε να τα βρούμε Αθήνα!! Γιατί όσες φορές έχω δει ζωντνούς βράχους σε ενυδρέια, δεν είναι τόσο εντυπωσιακά!! Η σμερνούλα πως και δεν έχει αποδεκατίσει τα ψαράκια???

Συνεχίζω να ψάχνω για εξοπλισμό, θα τον παραθέσω σύντομα, ώστε να με διορθώσετε, ώστε να καταλήξω να αγοράσω και να στήσω!! Ευχαριστώ!!
-------------------------
και μία απορία, καθώς μόλις τώρα διαβάζω για την ακριβή λειτουργία του skimmer, είναι το ίδιο πράγμα το οποίο γίνεται όταν ρίχνουμε με πίεση νερο σε ποτήρι με λίγο γάλα που έχει περισέψει, το οποίο αφρίζει? Ή το ίδιο με το πρόβλημα στα νεφρά κατά το οποίο κατά την ούρηση δημιουργείται πολύς αφρός στην τουαλέτα, το οποίο περιγράφεται ως μεγάλη αποβολή πρωτείνης? Ελπίζω να μην τρώει κανείς τώρα πρωινό και να διαβάζει!! Ευχαριστώ!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 21-02-14 στις 11:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries