Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 24-03-10, 07:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σας παρει και θα σας σηκωσει και τους δυο.......
Μην αρχισετε παλι τους καβγαδες.

Εδω και αρκετο καιρο μπαινω σε ξενα φορουμ για λιμνες και παρακολουθω διαφορα θεματα που εχουν σχεσει με τη λιμνη.

Θα συμφωνησω με οσα ειπε ο Βασιλης σχετικα με την τεχνολογια του σημερα......καλυτερο το νεο σχεδιο και πιο κατανοητο απο το πρωτο και θα συμφωνησω ακομα και για το Bottom drain αλλα αν μου επιτρεπεται, να πω και παλι την αποψη μου.

Ναι στα Bottom drain αλλα στα αεριουχα Bottom drain.

Αυτο που λες εσυ Βασιλη μου ειναι ενα απλο Bottom drain που σε βαθος χρονου λογο του οτι τα βαρια συντριμια οπως τα αποκαλουν οι ξενοι θα συσορευονται μεσα στις σωληνωσεις θα ερθει η ωρα που θα μπουκωσει......

Γι'αυτο το λογο υπαρχουν και τα αεριουχα Bottom aeration drain για να ξεμπλοκαρουν τις σωληνωσεις να αεριζετε και να οξυγονονετε το νερο...

Παντως πολυ καλη η σκεψη σου αλλα ξερεις τι γινεται κατω στο βυθο μιας λιμνης ειδικα με κοι ετσι????

Τα λεμε.............
Γεια σου βρε Άντρο, αυτό ακριβώς! Βλέπω πως έχεις τελικά συμμορφωθεί με την ιδέα του drainage σαν αναγκαία τεχνολογία στις τεχνητές λίμνες, ιδιαίτερα αυτές των μεγαλύτερων βαθών όπου η οξυγόνωση εκεί κάτω είναι μειωμένη.

Εσύ Άντρο, πας ακόμα ένα βήμα πάρα πέρα όπου το drainage θα συνδυάζει και την αεραντλία για τους λόγους που αναφέρεις. Δεν σου κρύβω ότι αυτό είναι και το σύστημα το οποίο θα εφαρμώσω και εγώ στο άμεσο μέλλον, όπως έχουμε ήδη μιλήσει στο τηλέφωνο προ ημερών. Το πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής είναι ότι κοστίζει κάπως ακριβά. Το φθηνότερο (δεν συστήνεται) της αγοράς κοστίζει κάπου 150-200 ευρώ, χωρίς ακόμα να υπολογίζεται η αεραντλία λίμνης.

Απλά για να ανακεφαλαιώσω, λέω ότι το σχέδιο που έχω παρουσιάσει έχει να κάνει με το 95% της εφαρμογής που θα προχωρήσω εγώ μετά από πολύ μελέτη, ώστε τουλάχιστον να γλυτώσω ένα έτοιμο μεγάλο φίλτρο που μπορεί να μου κοστήσει κάπου στα 1000 ευρώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries