Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-06-12, 11:30
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Σε εξέλιξη

Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα...
Ήθελα να παρουσιάσω το νέο μου ενυδρείο (2 μηνών) για να ακούσω και προτάσεις για βελτίωση. Ακόμα είναι έργο σε εξέλιξη καθώς :
α) δεν έχει περάσει καιρός από το στρώσιμο
β) δεν έχω αφαιρέσει ακόμα τα φυτά που χρησιμοποίησα για να βοηθήσουν στο στρώσιμο και
γ) λόγω θραύσης του παλιού μου ενυδρείου αναγκάστηκα να κάνω στρώσιμο με ψάρια οπότε δεν είχα την ευκαιρία να φτιάξω το διάκοσμο πριν το θέσω σε λειτουργία , οπότε προσθέτω σιγά σιγά αυτά που θέλω για να μην αναστατώσω τους κατοίκους...

Το ενυδρείο είναι ένα ELITE AQUARIUMS EF-1000 (100,8χ42,8x62 cm 270lt, φωτισμός 2x30w T με ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim classic 350 και ένα κυκλοφορητή Eheim compact 1000. Για την ώρα δεν έχω αγοράσει θερμοστάτη καθώς οι θερμοκρασίες είναι αρκετά υψηλές και μάλλον θα περιμένω το φθινόπωρο για να το κάνω.
Ψάρια:
1xCorydoras sterbai (3cm)
1x black moor (8-10cm)
1x comet goldfish (12-14cm)
1xApteronotus albifrons a.k.a. Black ghost knife (10-12cm)
1xPangasius (5-6cm) παρορμητική αγορά την οποία μετάνιωσα αμέσως καθώς το συγκεκριμένο ψάρι φαίνεται δυστυχισμένο και φαντάζομαι ότι θα είναι περισσότερο όσο μεγαλώνει....
1xClown loach (μωρό 2-3cm) άλλη μια παρορμητική αγορά...
4xKuhli loach (από 2-5cm)
1x Plecostomus (10cm)
και 2xErpetoichthys calabaricus a.k.a. Reedfish. (15cm & 20cm αντίστοιχα περίπου)
Φυτά:
Ceratophyllum demersum (μερικά κομμάτια σφηνωμένα στο βυθό με βάρος
Egeria densa (ομοίως...)
και μερικές πέτρες (μικρές και σε σημείο που να μη μπορεί να τις ξεριζώσει το comet) με Java moss...
Επίσης έχω βάλει μια κεραμική σπηλιά την οποία έχει πάρει για σπίτι το black ghost, ένα μεγάλο κομμάτι driftwood (από κορμό με τρύπα) και μια σύνθεση από γυαλόπετρες και σιλικόνη (στην οποία ευελπιστούσα ότι θα έβρισκαν καταφύγιο τα kuhli αλλά δυστυχώς....).
Τέλος έχω φτιάξει μια σπηλιά από κόκκινη λάβα την οποία όμως δεν έχω τοποθετήσει ακόμα γιατί περιμένω να στεγνώσει η σιλικόνη και να δώσω μια ευκαιρία στις γυαλόπετρες πριν τις βγάλω...
Ξέχασα να πω ότι χρησιμοποίησα 25 κιλά λευκή κρυσταλλική άμμο για έδαφος... Παραθέτω μερικές φωτό και περιμένω απόψεις.... Ευχαριστώ...

το ενυδρείο πριν από λίγο καιρό:

λίγο αργότερα:

το Reedfish:

και

το black ghost:

πάγκος εργασίας:


οι φωτογραφίες είναι από το κινητό οπότε η ποιότητα είναι επιεικώς χάλια...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01945 seconds with 11 queries