Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-06-07, 20:19
Το avatar του χρήστη oikonm
oikonm Ο χρήστης oikonm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 38
Question Απορίες, πολλές απορίες...

Καλησπέρα φίλοι λάτρεις των μικρών κολυμβητών!!!

Λέγομαι Μαρία και πρίν από 1 εβδομάδα αγόρασα μαζί με το φίλο μου ένα μικρούλι (5 cm) lionhead μαζί με ένα τοσοδούλι σπιτάκι 5 lt! Ψάχνοντας γρήγορα ανακάλυψα ότι χρειαζόμαστε ενυδρείο μια και τα ψαράκια αυτά μεγαλώνουν αρκετά σε μήκος και εκτός αυτού το πήρα για να ζήσει και να το χαιρόμαστε, όχι να ταλαιπωρείται!
Ανακαλύψαμε στο Carrefour λοιπόν ένα ενυδρείο 54 lt και σκεφτόμαστε να το αγοράσουμε!
Αφού πολυλόγησα πάλι λοιπόν, ιδού οι απορίες μας:
1) Το ταίζουμε TetraFin Sticks και η οδηγία που μας έδωσαν στο pet shop ήταν να του δίνουμε μισό stick 2 φορές τη μέρα! Το ψαράκι τρελαινόταν απ'την πείνα και τώρα του δίνουμε 1 stick 3 φορές τη μέρα(δηλ. 3 stick συνολικά τη μέρα). Είναι καλά? Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει όσο μπορεί να φάει μέσα σε 2-3 λεπτά... Του δίνω το stick και το μασάει για αρκετά λεπτάκια! Τί με συμβουλεύετε?
2) Για το ενυδρείο έχω καταλήξει ότι θα χρειαστούμε χαλίκια, αεραντλία, βακτηρίδια, τα τέστ για το νερό και διακοσμητικά (το ενυδρείο ήδη περιλαμβάνει φίλτρο, λάμπα και θερμοστάτη). Νομίζετε ότι θα χρειαστώ κάτι ακόμα?
3) Σαν αρχάρια και αρκετά άσχετη ακόμα, στη διακόσμηση του ενυδρείου δεν σκέφτομαι να συμπεριλάβω αληθινά φυτά μια και δεν πιστεύω πως θα καταφέρω να τα φροντίζω και αυτά και το ενυδρείο μας με αυτά!! Τί πιστεύετε ότι πρέπει να συμπεριλάβω στη διακόσμηση για να είναι ευτυχισμένο το μικρό μας lionhead??? Τα ψεύτικα φυτά είναι μία λύση? Μπορούν να καθαριστούν εύκολα ή θα χειροτερέψουν μετά από ένα διάστημα τη ζωή του Μπουρμπουλήθρα?
4) Μια και το τωρινό σπιτάκι του είναι μικρό μένει μοναχούλης! Στα 54 lt μπορώ να του βάλω ακόμα ένα ψαράκι για παρέα και αν ναι τί μου προτείνετε?
5) Αυτή τη στιγμή ζει καλά νομίζω! Πρέπει να στρώσουμε πρώτα το καινούριο του ενυδρείο για να τον βάλουμε μέσα, έτσι δεν είναι? Πόσο καιρό θα πάρει αυτό? Ένδειξη ότι το ενυδρείο είναι έτοιμο είναι τα αποτελέσματα από τα τέστ του νερού?
6) Για να μη δυσκολεύεται με την αναπνοή του μέσα στα 5 lt του αλλάζω το 85% του νερού του κάθε μέρα! Πιστεύετε ότι είναι καλά?
7) Εκτός από τα TetraFin sticks πρέπει να εμπλουτίσω τη διατροφή του με βιταμίνες ή κάτι άλλο?
Ισχύει και για τα lionhead ότι πρέπει να τα αφήνουμε 1 μέρα κάθε εβδομάδα χωρίς φαγητό?
Αν καταφέρατε να διαβάσετε το τεράστιο θέμα μου σας είμαι ευγνώμων! Περιμένουμε με ανυπομονησία τη ΒΟΗΘΕΙΑ σας!!
2 "πολύ" αγχωμένοι αρχάριοι...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01712 seconds with 11 queries