Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 12-12-08, 14:10
Lampiris Ο χρήστης Lampiris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλοι μου γειά σας.
Αναζητώντας κάποιο μέρος για να βάλω τα ψαράκια μου για να ξεκινήσω τις εργασίες για να βαθύνω την λιμνούλα μου τα "προβλήματα" πολλαπλασιάστηκαν.

Σήμερα μου χάρισαν ένα ενυδρείο 1.20 Χ 0.50 Χ 0.80 ύψος το οποίο το είχανε σε είσοδο πολυκατοικίας και το βαρεθήκανε.Αυτό έχει μέσα χαλίκι το οποίο έχει γίνει βούρκος.Το νερό που είχε μέσα εξατμίστηκε μέσα σε 8 μήνες που ήταν αφρόντιστο το ενυδρείο.Τα τοιχώματα είναι γεμάτα άλατα και πρασινίλα.

Θέλει δουλειά αλλά πιστεύω ότι θα καθαρίσει...
Το χαλίκι πρέπει να το πετάξω ή υπάρχει τρόπος να πλυθεί και να αποστειρωθεί?

Για να το ξεκινήσω μπορώ να βάλω το εξωτερικό φίλτρο που έχω στην λιμνούλα χωρίς να το αδειάσω και να γεμίσω νερό με το ανάλογο αντιχλώριο το ενυδρείο και να το βάλω να δουλέψει για λίγο καιρό μέχρι να βάλω τα ψάρια?

Τα ψάρια μου είναι 3 χρυσόψαρα και ένα Κοι.

Ένα άλλο πράγμα που με στεναχώρησε και με προβλημάτισε είναι ότι μου δίνουν και 6 χρυσόψαρα που τα είχαν λέει στο ενυδρείο παλιά,τα οποία τώρα είναι σε ένα δοχείο από φελιζόλ (σαν και αυτά που βάζουνε τα ψάρια στα ψαράδικα στις λαϊκές με πάγο) διαστάσεων 0.50 Χ 0.35 Χ 0.30.

Μέσα σε αυτό το δοχείο ζούν τα έξι χρυσόψαρα μεγέθους 20εκ το κάθε ένα σε ένα νερό που μοιάζει με βούρκο 8μήνες και δεν έχουν πάθει τίποτα τα είδα ζωηρότατα.Ποτέ δεν τους έχουν αλλάζει το νερό μόνο το συμπληρώνουν.

Τι να κάνω να τα πάρω ? μου είπαν ότι άμα δεν τα πάρω θα τα πετάξουν στα σκουπίδια ζωντανά...

Μήπως θα είναι πολλά για το ενυδρείο? Μέχρι να φτιάζω το βάθος της λίμνης θα περάσουν 2-3 μήνες λόγω χειμώνα κλπ.
Μήπως θα είναι επιθετικά στα ψάρια μου τα οποία είναι μικρότερα περίπου 10 εκ.

Παρακαλώ οι ποιό παλιοί που έχουν γνώσεις ας με βοηθήσουν

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01687 seconds with 11 queries