Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-06-15, 15:32
Το avatar του χρήστη george22
george22 Ο χρήστης george22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2015
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή DIY τροφή για κιχλίδες (και όχι μόνο)

Από συνταγές στο θέμα των ψαριών θέλω λίγο χρόνο ό,τι άλλο θέλετε εδώ είμαι στο θέμα της diy είναι πως δεν μου κολλάει η πάπρικα και πως στο σκόρδο πρέπει να αφαιρεθεί η καρδιά του για την καλύτερη διατήρηση της τροφής γιατί μου βγαίνει λίγο έντονο και πικρό.Τώρα αυτό που πιστεύω είναι ότι για να βγει πιο γευστικό και να δώσουμε περισσότερα ιχνοστοιχεία στην τροφή πρέπει, διόρθωσεμε αν κάνω λάθος αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι με τα κεφάλια των γαρίδων και πολλά λαχανικά να φτιάξουμε έναν ωραίο ζωμό να τον βάλουμε στο ψυγείο 5' να κρυώσει καλά ώστε να εξαφανιστούν τα μικρόβια και όταν κρυώσει όλα τα λίπη και οι περιττές ουσίες θα εμφανιστούν στην επιφάνεια του ζωμού και έτσι μπορούμε να τα αφαιρέσουμε με ένα κουτάλι και να μας μείνει μόνο ο ζωμός που περιέχει όλα τα θρεπτικά στοιχεία που απαιτούνται.
-------------------------
Στη συνέχεια αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι την γαρίδα και ότι άλλο λαχανικό προσθέσουμε π.χ. σπανάκι κ.α. θέλουν καλό καθάρισμα με νερό και λίγο ξύδι και ένα μικρό μπλανσαρισμα(βράσιμο) για 3',με αυτόν τον τρόπο καταστρέφουμε όλα τα μικρόβια και τις περιττές ουσίες π.χ.ορμόνες, φάρμακα κ.α.Εγώ το σκέφτηκα αυτό διότι οι περισσότερες γαρίδες είναι ιχθυοτροφείου και τα λαχανικά μεγαλώνουν με ορμόνες.[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george22 : 22-06-15 στις 15:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01520 seconds with 11 queries