Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 12-06-10, 09:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
η ιδεα παιρνει σαρκα και οστα!! καλη συνεχεια!!
Όντως αγαπητέ Πάνο, σήμερα που βλέπω τη λίμνη σχεδόν έτοιμη με κυριεύει ολοένα και περισσότερη ανυπομονησία. Η αλήθεια όμως είναι ότι έχει πολλή δουλειά ακόμα για να γεμίσει νερό...είπαμε...υπομονή. Πάντως πάω ακριβώς με το πρόγραμμα. Μέσα-τέλη Ιουλίου θα υπάρχουν κοι...και δεν συμμαζεύεται...

Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές.

Σήμερα όπως είχα ανακοινώσει αργά ψες, είχαμε σχεδιάσει την αφαίρεση των καλουπιών ώστε να μπορούμε να ραντίζουμε τις φρέσκες επιφάνειες. Η ώρα 6:30π.μ. με μάτια γουρλωτά ακόμα από τον ύπνο, σκάει πρόσωπο ο καλουψιής. 3 ώρες, μετά από εύκολη σχετικά διαδικασία τελειώσαμε.

Ρωτώντας τον κύριο αυτό (κατασκευάζει μεταξύ άλλων και πισίνες) σχετικά με τα λίτρα της συγκεκριμένης λίμνης, μου έχει αναφέρει με σιγουριά ότι πρόκειται για λίμνη μεγαλύτερη των 14,000 λίτρων. Δεν ξέρω παιδιά, το σίγουρο είναι ότι την μέρα που θα την γεμίσω θα συνδέσω μετρητή για να είμαι απολύτως σίγουρος γι' αυτό. Έχει πολύ παράξενο σχήμα που πολύ δύσκολα μπορείς να πεις κάτι με σιγουριά.





Είναι βέβαια γεγονός ότι κάποιες επιφάνειες δεν είναι απολύτως επίπεδες και ίσιες. Θα χρειαστεί ένα ελαφρύ σοβάτισμα και αμέσως μετά θα ακολουθήσει η στρογγυλοποίηση όλων των γωνιών στο εσσωτερικό της λίμνης για να μπορέσει να εφαρμωστεί με επιτυχία το fiber glass χωρίς να μένουν νεκρά σημεία με εγγλωβισμένο αέρα από κάτω. Μια τέτοια περίπτωση είναι πρόβλημα μακροπρόθεσμα, καθώς ο αέρας αυτός θα δημιουργήσει όσμωση με αποτέλεσμα τη φθορά του fiber glass. Είναι μια εξαιρετικά σοβαρή περίπτωση που απεύχεται να συναντήσει κανένας λιμνόφιλος με ανάλογου τύπου λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 12-06-10 στις 10:04
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01605 seconds with 11 queries