Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-11-22, 19:59
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ

Καλησπέρα σε όλους. Έχοντας ξεφορτωθεί τα μεγάλα χρυσόψαρα σε μία λίμνη σε ένα ζωολογικό κήπο, μετά από 10 μέρες πήγα να αδειάσω το ενυδρείο για να το καθαρίσω. Πηγαίνοντας κοντά στο σαμπ παρατήρησα κάτι ψειρίτσες να κουνιούνται. Βλέποντας καλύτερα και στα τρία διαμερίσματα είδα εκατοντάδες μωράκια χρυσόψαρα. Πολλά υπήρχαν και στο βασικό ενυδρείο. Αποφάσισα να τα μεγαλώσω και να τα κρατήσω τουλάχιστον μέχρι το Μάρτη και έκτοτε να δω τί θα τα κάνω. Ίσως και να τα κρατήσω για πάντα εάν δε πουλήσω το ενυδρείο. Εδώ και τρεις μέρες καθόσον έδωσα και όλες τις τροφές στον ζωολογικό κήπο στους ταιστές για τα μεγάλα, τα δίνω κρόκο αυγού καλά λιωμένο. Ήθελα να ρωτήσω δεδομένου ότι μένει κάτω και βρωμίζει πολύ το ενυδρείο, τί άλλο θα μπορούσα να ταίζω που να τρώνε αυτά τα μικρούλια. Βλέπω τρώνε και άλγη την πράσινη και την καφέ στα τοιχώματα. Το ενυδρείο είναι 1.100 λίτρα και υπάρχουν αρκετά μωρά τόσο στο βασικό όσο και στο σαμπ. Επίσης, εκλεισα τη μία από τις δύο αντλίες για να μην υπάρχει τόσο δυνατή ροή. Το βασικό μου ερώτημα λοιπόν μιας και πρώτη φορά κρατάω γόνο είναι πώς θα κάνω αλλαγές (υπάρχει κίνδυνος να ρουφήξω τα μικράκια) και τί να ταιζώ (θα ήθελα μία ποικιλία τροφών). Να πω ότι η θερμοκρασία του σπιτιού είναι στους 19 C καθώς δεν έχω βάλει θερμοστάτη (δεν έχω για τόσο μεγάλο ενυδρείο).
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01396 seconds with 11 queries