Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 19-11-10, 10:07
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ROULAMID Εμφάνιση μηνυμάτων
αποφασισα να βαλω στο ενυδρειο black molly εντλτερσ και ξιφοφορους. φυτα οπωσ μου ειπατε θα βαλω ανουβιες που θα δέσω σε ενα βραχακι και τα κερατοφυλλα θα τα αφησω να επιπλεουν. σωστα?
Ναι
Στην λαμπα θα βαλω χρονοδιακοπτη.
Σωστή
Στο ενυδρειο που εχω εχουν επιβιωσει 2 ξιφοφοροι 2 γατοψαρα 1 γλυφτης κι ενα τιγρακι το οποιο θα χαρισω.
Από τα ψάρια σου θα κρατήσεις μόνο τους ξιφοφόρους. Τα υπόλοιπα δώστα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης. που να τα βαλω μεχρι να φτιαξω απο την αρχη το ενυδρειο. θελω να αδειασω ολο το νερο να βαλω καινουριο κι απο οσο ξερω πρεπει μετα απο 3-4 μερες να βαλω τα ψαρακια μου.
Πρέπει να τα δώσεις σε κάποιον να σου τα φιλοξενήσει. Το ιδανικό είναι σε κάποιον συγχομπίστα, στη χειρότερη περίπτωση, σε petshop.
Επισης ηθελα να ρωτησω χρειαζεται οπωσδηποτε μπολιασμα το φιλτρο μου η εχει στρωσει αφου το ειχα ηδη μεσα στο ενυδρειο με τα προηγουμενα ψαρακια.
Ο μόνος τρόπος να ξέρεις αν το φίλτρο είναι στρωμένο, είναι να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) και νιτρώδη (ΝΟ2) και να είναι και τα δύο ΜΗΔΕΝ. Οι μετρήσεις πρέπει να είναι με αξιόπιστα υγρά τεστς (όχι στικάκια), όπως αυτά της ΑΡΙ. Αν το φίλτρο σου είναι ΟΚ, θα πρέπει να τροφοδοτείται ΣΥΝΕΧΩΣ με αμμωνία. Έτσι, από τη στιγμή που θα βγάλεις τα ψάρια και μέχρι να τα ξαναβάλεις, θα πρέπει να το δουλεύεις χωρίς διακοπή σε έναν καθαρό κουβά (ή στο ενυδρείο αν έχει μέσα νερό), όπου θα φροντίζεις να έχεις γύρω στα 2-3ppm αμμωνία συνεχώς και όσο γίνεται πιο σταθερά. Αλλιώς θα χαθεί η βιολογία του και θα θέλει στρώσιμο από την αρχή!
Επισησ το χαλικι που εχω ειναι κιτρινο μαυρο και μου ειπαν οτι ειναι ηφαιστειακης λαβας.πρεπει να το αλλαξω?
Όχι
ph σκληροτητα νερου και τιποτα αλλο πρεπει να τσεκαρω?
ΡΗ, σκληρότητες, νιτρικά (ΝΟ3), και αυτά που είπαμε πριν (αμμωνία, νιτρώδη). Το pH και οι σκληρότητες που θέλουν τα mollies και οι ξιφοφόροι είναι σχεδόν ίδια με αυτά του νερού της ΕΥΔΑΠ, άρα δεν είναι απόλυτα αναγκαίο να τα παρακολουθείς στενά. Καλό είναι όμως να έχεις μια εικόνα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
θερμοστατη εχω.συγνωμη ρε παιδια που ρωταω συνεχεια αλλα φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια και χασω παλι ολα μου τα ψαρακια.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,10068 seconds with 11 queries