Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 13-04-21, 22:01
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δε ρίχνω τίποτε στο ενυδρείο σε ότι αφορά βελτιωτικά, λιπάσματα και τα συναφή.
Μόνο prime στο βαρέλι αλλαγής. Στη δική μου περίπτωση, όπως ανέλυσα στο θέμα που άνοιξα, είναι ξεκάθαρο πως υπάρχει ζήτημα με την τροφή. Σήμερα τα άφησα νηστικά όλη μέρα και αλληλεπιδρουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δε μπορώ να βγάλω άκρη γιατί παρουσιάζουν headstanding λίγα λεπτά αφού φάνε. Παρέλειψα να αναφέρω πως ταΐζω με φειδώ, όχι με τις χούφτες! Τα ψαράκια είναι μικρά, ο petman που μου τα έδωσε μου είπε πως είναι μερικών μηνών. Αν βοηθάει στην κατανόηση του προβλήματος.

Εσύ μουλιαζεις την τροφή? Θα με βοηθούσε πολύ να μου πεις τις τροφές που τους δίνεις. Γενικά όσοι έχετε Tiger barbs δίνετε κατεψυγμένες, λαχανικά και pellets πχ? Αν τα δικά μου είχαν θέμα με τη νυκτικη κύστη ή swim bladder δε θα παρουσίαζαν ληθαργικοτητα και πρήξιμο? Εμένα τα βαράει headstanding, μόλις φάνε! Εντελώς ανεξήγητο. Θέματα αψιμαχιων και fin nipping προς το παρών δεν αντιμετωπίζω, ίσως επειδή είναι μικρά ακόμη. Σημάδια στρες δεν έχω διακρίνει σε κανένα.

Πραγματικά σηκώνω τα χέρια ψηλά, έχω φιλοξενήσει ζωοτόκα, tetra, ramirezi, αυτό το πράγμα με τα συγκεκριμένα με το που φάνε να βαράνε εγκεφαλικό για μερικές ώρες και μετά όλα καλά, είναι απίστευτο!

ΥΓ Όμορφο το ενυδρείο σου, κουκλάκια τα green barbs! Όπως το έγραψες, δεν παίζονται, τα πιο αλανιαρικα ψαράκια που έχω φιλοξενήσει!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries