Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-08-16, 16:55
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλή αρχή φίλε μου!!!

Οι διαστάσεις του ενυδρείου σου είναι μια χαρά!!
Απο την τρύπα που άνοιξες θα χωρέσουν μια χαρά!! Θα σε βοηθήσει αν βάλεις chiller για τους καλοκαιρινούς μήνες το οτι έχεις φτιάξει το sump έξω, αρκεί να βρίσκεται σε σημείο που δεν το χτυπάει ο ήλιος!!

Με την DC4000 στο δικό μου 400άλιτρο, διαπίστωσα οτι η φ40 είναι μεγάλη και είχα θεμάτάκια να την ρυθμίσω με τη βάνα ώστε να σιφωνάρει... Παίζει ρόλο και πόσο ύψος θα έχει το μπαλκόνι υπερχείλισης... Την δεύτερη μπορέις να την κάνεις φ40 η οποία θα κατεβάζει ότι ελάχιστο νερό περισσεύει, αλλά θα είναι αρκετή και σαν υπερχείλιση ασφαλείας σε περίπτωση που βουλώσει η πρώτη...

Οι άλλες δύο είναι μια χαρά.. Αν έχεις μεγάλο sump το οποίο χωράει αρκετό νερό θα μπορούσες να κάνεις τις αλλαγές νερού από εκεί και να αποφύγεις την κάτω τρύπα 4

Η αντλία σου είναι μια χαρά πιστεύω, θα σου έλεγα κι εχώ για Jebao που είναι πιο οικονομικές...

Το σκίμερ σου δεν το ξέρω.. έχω το BUBBLE MAGUS CURVE 5, το οποίο είναι οικονομικό, καίει μόλις 8w και κάνει πολύ καλή δουλειά...

Ριάκτορα αργά η γρήγορα θα πρέπει να βάλεις.. αλλά μπορέις να φτιάξεις και μόνος σου εύκολα..

Χωρίς wavemakers δεν θα έχεις την απαιτούμενη κυκλοφορία στο ενυδρείο.. Μπορέις να βάλεις μόνο ένα αν θες.. Ακόμα και το RW4 που είχα στο 60άλιτρο και δούλευε στην πιο χαμηλή ρύθμιση πιστεύω θα σου έκανε για τα λίτρα σου... Στην μέγιστη ρύθμιση (αν και δεν το προτείνω) δοκιμάζοντάς το στο 400λιτρο ήταν στο όριο να ξεκινήσει να μετακινεί την άμμο... Πιστεύω στο μεσογειακό μπορούμε να είμαστε λιγο πιο ελαστικοί από ότι στο reef στην κυκλοφορία...

Rimless, αν θες να βάλεις τα κλασικά ψαράκια από την ακτή, ετοιμάσου για άλματα... Thalassoma Pavo και Symphodus Roissali τουλάχιστον, είναι αποδεδειγμένα πηδηχταράδες οπότε αργά η γρήγορα θα τα βρεις στο πάτωμα...

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01636 seconds with 11 queries