Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 01-11-15, 00:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Την έχω βαφτίσει κι όλας, οπότε μου έμοιασε το παιδί στην μούρλια με τη θάλασσα

Τα ψαράκια τα ταΐζω, ένα κύβο κατεψυγμένο (Mysis, Artemia ή Bloodworms) την ημέρα, μισή ποσότητα το πρωϊ και μισή το απόγευμα, καθώς όταν τον έριχνα όλον μαζί, αφού κατανάλωναν τα 2/3, άφηναν την τροφή να περνάει δίπλα τους χωρίς ενδιφέρον...
Τις ανεμώνες και έναν οφίουρο, 2 φορές την βδομάδα γαριδούλες 2 εκατοστών κομματιασμένες (βουτάει και ο γοβιός ο πεινάλας αρκετά κομματάκια) Για τις ανεμώνες πιστεύω αρκεί, για τον οφίουρο ελπίζω...

Κάθε 2 βδομάδες αλλαγή νερού 20 λίτρα ιδανικά από θάλασσα, διαφορετικά αλάτι+ΑΟ, αλλαγή του ενεργού άνθρακα.. Βασικά προσθέτω άλλο ένα διχτάκι και με στην επόμενη αλλαγή βγάζω το προηγούμενο που έχει μείνει μέσα 1 μήνα κ.ο.κ. Επίσης καθαρίζω το ATS καθώς και το σκίμερ..

Καθαρισμό σφουγγαριού και ενυδρειακού βάμβακα στο καλαθάκι κάθε 2-3 μέρες... Από τότε που το πρόσθεσα, πιάνει αρκετή βρώμα ακόμα και σε 2 μέρες και το σκίμερ έχει μειώσει την παραγωγή του αισθητά.. Μιας και στο δικό μου ενυδρείο 400ιων λίτρων, έχω πάνω από ένα χρόνο που δεν χρησιμοποιώ σκίμερ, αλλά μόνο κάλτσες, ενεργό άνθρακα και ATS, είπα να βάλω και εδώ μηχανική φίλτρανση...

Αντιφώσφορο δεν έχω βάλει καθώς δεν έχω φωσφορικά, νιτρικά κάτω από 5, το ATS πιστεύω βοηθάει πάρα πολύ... Το ph είναι στο 8 περίπου, όσο το μετράω και στην θάλασσα..

Φωτοπερίοδος 8 ώρες τη μέρα...

Αυτά... είναι μικρό το ενυδρείο και προσπάθησα να το κάνω όσο πιο εύκολο στην συντήρησή του... Τάισμα, άδειασμα του σκίμερ, καθαρισμό σφουγγαρο/βάμβακα τα κάνει η ανηψιά μου, τα υπόλοιπα εγώ, αλλά μαθαίνει γρήγορα

ΕΛπίζω να την παλέψει το ερχόμενο καλοκαίρι με τα 3 ανεμιστηράκια και να μην χρειαστεί chiller..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries