Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 04-07-16, 10:51
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AquaNewbie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου. Δεν έχει να κάνει το αν έχεις CO2 ή όχι. Σκοπός είναι ότι τα φυτά αναπτύσουν καλύτερο ριζικό σύστημα και φυσικά δεν έχω όρεξη πάλι να μπλέκω με άλγες.

Οι πέτρες είναι ενδεικτικές και η αλήθεια όταν δεν είναι όλο ολοκληρωμένο έτσι και εμένα δεν μ αρέσει. Αλλά επειδή έστησα όλο το σκηνικό αρχικά και μετά κράτησα απλά τους χώρους που χρειάζομαι για το dry start στο τέλος πιστεύω ότι θα είναι πολύ όμορφο. Επίσης σε αυτό με τις φωτογραφίες που αναφέρεις το έχω σκόπο. Stay tuned
Η ερώτηση γίνεται γιατί στην πράξη το dry start είναι ένας μύθος, τουλάχιστον σε ότι αφορά τον απαιτούμενο χρόνο vs της νορμάλ διαδικασίας. Αν λάβεις υπο όψη σου ότι με dry start τα φυτά ουσιαστικά περνούν δύο φάσεις προσαρμογής, ενα νορμάλ ενυδρείο με σωστό φωτισμό και καλό co2 τελικά απαιτεί λιγότερο χρόνο.
Αυτό με το ριζικό σύστημα δεν είναι ακριβές.

Σε ότι αφορά τις άλγες, σε προστατεύει αλλά μόνο στην φάση αυτή. Το θέμα όμως είναι να μπορείς να τις αποφύγεις όταν θα το γεμίσεις νερό.
Αν δεν το είχες αποφύγει παλαιότερα, θα πρέπει να δεις πως θα το πας ώστε να μην σου τύχει ξανά...

Κατά τα άλλα, αν κρατάς τα φυτά σου υγρά μπορείς να επιταγχύνεις λειτουργώντας το φως πολλές ώρες. Στο dry start έχεις περιθώρια να δουλέψεις φωτισμό και 10 και 12 και 14 ώρες. Αρκεί να είσαι alert να δεις τυχόν ελλείψεις που θα παρουσιάσουν τα φυτά. Το ότι έχεις υπόστρωμα δεν σημαίνει ότι θα σε καλύψει 100% τώρα καθώς ακόμα το ριζικό τους σύστημα δεν έχει αναπτυχθεί όσο χρειάζεται για να το εκμεταλευτούν πλήρως.

Βλέπω απο το layout σου ότι έχεις αφήσει κενούς χώρους. Εκτός απο τα χαλάκια τι άλλα φυτά έχεις κατά νου να βάλεις;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01563 seconds with 11 queries