Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 20-03-15, 19:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από afg86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι καταλαβα οτι οσο πιο πολυ μειωσω την kh τοσο πιο ευκολα θα αλλαξω και το ph.
Σε ενα απο τα λινκ λεει οτι ενας απο τους τροπους για να μειωσεις την kh ειναι η χρηση τυρφης. Δεν νομιζω οτι εχει κατι αλλο να καταλαβω.
Περιμενα να δω μειωμενες τιμες γιατι ο τακης κατεβαζει το Ph σε μια μερα. Δεν ξερω βεβαια αν το νερο στο βαρελι του ειναι απο ΑΟ ή απο βρυση.
Αν ειναι απο ΑΟ , χωρις kh δηλαδη , τοτε λογικο να αλλαζει τοσο γρηγορα και το ph του.
Εβγαλα τον ανθρακα και θα δω τι θα γινει. Μεχρι αυριο θα παρω και τεστ kh να μην ειμαι στα τυφλα.

Ειναι μια τυρφη απο φυτωριο. Παιζει ρολο να πω μαρκα ? Δεν ειναι καποια επωνυμη. Την συσκευαζει ελληνικη εταιρια. Αλλα η τυρφη γραφει οτι ειναι απο λιθουανια και γερμανια με ph 5,5-6,5. Εχει περλιτη 2% , αλλα δεν βλεπω πως μπορει να φταιει σε κατι αυτο.

Ετσι οπως εχω υπολογισει απο τα ποστ του τακη , εχω βαλει αναλογικα με τα λιτρα μεγαλυτερη ποσοτητα τυρφης απο αυτον. Δεν με νοιαζει αν την πεταω μετα και ποσο βαζω. Ειναι πολυ φθηνη.

Δεν βιαζομαι να αλλαξω το νερο. ΚΑι εγω πειραματα στον κουβα κανω τωρα. Απλα θα με βολευε να βρω τον τροπο να εχω ετοιμο το νεο νερο σε 24 ωρες.
Το κατεβάζω σε 24 ώρες αλλά δες πόση τύρφη έχω, και βάζω καθαρή τύρφη

www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85433/#28

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα τις αλλαγές
έχουμε και λέμε

Στο φιλτράκι με τον άνθρακα
άνθρακα 2 σακουλάκια από 400ml/95γραμ το καθένα , και από 80 γραμ ζεόλιθο

Στο φιλτράκι με τη τύρφη
2 σακουλάκια ζεόλιθο από 800ml το καθένα και τα 2 μαζί γύρω στα 900 γραμ.
3 σακουλάκια με τύρφη που αλλάζω το 1 κάθε 1 ή 2 εβδομάδες και έχουν 800ml τυρφη το καθένα

Ανθρακα και ζεόλιθο αλλάζω μετά απο 3 μήνες, και έτσι οπως τα βλέπω μπορώ να τα κρατήσω ίσως και 6 μήνες

Αυτά
και τιμές PH GH & KH
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85433/#30
-------------------------
Επίσης να σου πω πως κατεβάζω στο νερό της αλλαγής το PH στο 6,7 και στο ενυδρείο το PH είναι 6,5-6,6 , που σημαίνει πως αν κάνω έστω και 50% αλλαγή το PH του ενυδρείο θα πάει 6,6-6,65 , δηλαδή μια πολύ μικρή αύξηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 20-03-15 στις 19:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries