Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 21-12-11, 16:12
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Χάρη μα δεν έχω καμιά αμφιβολία ότι έκανες την έρευνα σου πριν τα αγοράσεις και δεν λέω ότι δεν τερειάζουν τα ψάρια σου.

Αυτό που λέω είναι ότι πολλές φορές δεν είναι τα πολλά λίτρα η απάντηση σε κάθε πρόβλημα.
Έχεις δίκαιο ότι 5 ψάρια σε 700 λίτρα δεν είναι κάτι τρελό.

Από εκεί και πέρα, τερειάζουν ή όχι, μπαίνουν κάποια άλλα θέματα. Το Όσκαρ για να είναι "άνετο και ευτυχισμένο" θέλει να έχει ξεκάθαρα τη δική του περιοχή στην οποία να είναι το αφεντικό. Στο δικό σου ενυδρείο αν και έχει τα λίτρα που του αρμόζουν, συγκατοικεί με ένα ψάρι που (τώρα είναι κουτάβι αλλά....) όταν μεγαλώσει με το καλό τα 700 λίτρα τα θέλει για πλάκα. Εκτός από αυτό, έχει και 2 πράσινα τέρατα που όταν φτάσουν και αυτά τα 30εκ. (γιατί στο ενυδρείο σου είναι πολύ πιθανόν) θα θέλουν και αυτά την περιοχή τους και εκτός αν έχεις πέσει σε ΠΟΛΥ τσαμπουκά Όσκαρ, δεν έχει πιθανότητες να τους τη αμφισβιτήσει.
...με λίγα λόγια για το Όσκαρ (πάντα κατά τη γνώμη μου) είναι πολύ καλύτερη η ζωή του αν είναι βασιλιάς στο 300 του από το να είναι ένα ψάρι από τα 5 στο 700ρι.
(το χέλι δεν το ανάφερα καν γιατί μάλλον κάπου είναι κρυμένο. )

ΥΓ: Για το χαρακτήρα των ψαριών που λες, δεν έχεις άδικο εν μέρη....ίσως η αροανα να μην είναι επιθετικό ψάρι....άσε όμως να μεγαλώσει και μετά την κρίνουμε.... Και δεν λέω ότι θα σκοτώσει τα άλλα.....όταν ταϊζεις όμως, θα δεις πιο ψάρι πέρνει τη μερίδα του λέοντος πως την πέρνει και ποιος είναι ο βασιλιάς του ενυδρείου.
.....Δεν ξέρω ο Κώστας αν μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικα.

ΥΓ2: Επαναλαμβάνω για αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης. ΔΕΝ ΛΕΩ ότι δεν είναι καλή η ψαροσύνθεση σου (ΕΥΧΟΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ!!!). Τα πιο πάνω είναι απλά για να εξηγήσω για πιο λόγο πολλές φορές τα λιγότερα λίτρα εξισορροπούνται από κάτι άλλο και δεν είναι πάντα απαγορευτικά. Μακάρι να μπορούσαμε όλοι να είχαμε ένα 700ρι για το Όσκαρ μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01549 seconds with 11 queries