Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-01-06, 23:13
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation Απίστευτη ενηλικίωση γκάππυς...!

Σήμερα το βράδυ, δοκίμασα μια πολύ μεγάλη έκπληξη! Στο ενυδρείο μεγαλώματος (τελική ανάπτυξη) των μικρών γκαππόπουλων (...), βρήκα τουλάχιστον 4 νεογέννητα ψαράκια, να προσπαθούν να αποφύγουν τα δεκάδες πεινασμένα στόματα που τα κυνηγούσαν, για να χορτάσουν τα αντίστοιχα στομάχια... (!). Το τρελλό στην όλη υπόθεση είναι ότι τα μεγαλύτερα θηλυκά γκάππυς που βρίσκονται στην συγκεκριμένη δεξαμενή, είναι μόλις 84 ημερών (την Κυριακή 22 Ιανουαρίου κλείνουν 3 μήνες ζωής). Οσο και να έψαξα, φουσκωμένο ψαράκι δεν είδα. Εχει βέβαια λίγα θηλυκά "ψιλοχοντρούτσικα", αλλά σε καμμία περίπτωση δεν φαίνονται για ετοιμόγεννα. Αν υπολογίσει κανείς και τις ημέρες κυοφορίας που μεσολάβησαν (νομίζω είναι γύρω στις 30?), τότε τι 3 μήνες διαβάζουμε στη βιβλιογραφία και αλλού, ότι χρειάζονται για ενηλικίωση??? Αυτό πάντως εμένα, πρώτη φορά μου συμβαίνει (συνήθως, πρωτογεννάνε στους 4 μήνες περίπου). Ασε που και το μέγεθός τους δεν δικαιολογεί τέτοιο πράγμα!
Αν τελικά ισχύει το δίμηνο, όχι εκατομμυριόψαρα, αλλά δισεκατομμυριόψαρα πρέπει να τα λένε...!!!
Εχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ή γνωρίζετε ανάλογη περίπτωση?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02548 seconds with 11 queries