Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-06-12, 04:03
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Το πρώτο μου ενυδρείο το πήρα γύρω στο 92(12 χρονών) και ήταν 160 λίτρα αν δεν κάνω λάθος, με σκοπό να βάλω σκαλάρια από γέννα κάποιου γνωστού.
Ήταν η κλασσική κατασκευή με μελαμίνη σε βάση/καπάκι, με γυάλινο καπάκι και σκάφη για μία λάμπα φθορίου.
Είχε φίλτρο βυθού με μπουρμπουλιθρειτορ, εξωτερικό κάνιστρο με 'βιολογικό υλικό', φυσικό χαλίκι τεραστίων διαστάσεων για βυθό, πλαστικά φυτά, διάφορες πέτρες και σπασμένους αμφορείς για διακόσμηση.

Αλλαγές νερού 50% κάθε 1μιση μήνα, καθαρισμός φίλτρου κάθε 2 αλλαγές - ήταν σαφέστατες οι οδηγίες!
Φωτισμός; Όταν ξύπναγα μέχρι να θυμηθώ να το κλείσω - ούτε για πλάκα δε μου είχε πει κανείς για χρονοδιακόπτες!

-Δεν είναι πολύ όμορφα τα ζωντανά φυτά;
-Μη βάλεις ζωντανά φυτά, θα σου χαλάσουν το ενυδρείο - μόνο ψεύτικα!

Κατάφερα να το κρατήσω σε σχετικά καλή κατάσταση(όχι για τα ψάρια) για περίπου δύο χρόνια, μέσα στα οποία πέρασαν τα απίστευτα (λάθος) ψάρια από μέσα του:
3 Σκαλάρια ( βγήκε ζευγάρι, σκότωσαν το ένα, γέννησαν, μεγάλωσαν και μερικά μικρά)
2 clown loach ( σε δύο δόσεις, πέθαναν απο ick )
3 'silver dollar' ( τρελό στρες για όλα τα υπόλοιπα, έφυγαν με τη μία )
2 kuhli loach ( με το που μπήκαν μέσα δεν φάνηκαν ξανά - ποτέ! )
2 bala sharks ( 2 μέρες, μετά χαρίστηκαν σε γνωστό ουζερί με τεράστιο ενυδρείο, μετά από λίγο καιρό πέθαναν )
1 καρχαρία αλμπάινο(pangasius) ( αυτοκτόνησε κτυπώντας τα τζάμια του ενυδρείου ενώ τον κυνηγούσαν 2 εξαγριωμένα σκαλάρια )
3 tiger barbs ( ξέσκισαν τα σκαλάρια, γύρισαν πίσω την επόμενη μέρα )
2 corydoras albino ( πέθαναν πολύ γρήγορα )
1 hillstream loach ( μία μέρα άντεξε )
2 Clarias batrachus ( το ένα αυτοκτόνησε πηδώντας στη σκάφη της λάμπας, το άλλο σε μερικούς μήνες έγινε 20-25cm και αφού έβγαλε μέχρι και το φίλτρο βυθού στην επιφάνεια χαρίστηκε στο ουζερί με το τρίμετρο ενυδρείο και έφτασε τα 40cm και έζησε με διάφορα άλλα 'τέρατα' αρκετά χρόνια )
3 βαμένα Parambassis ranga ( τροφή για τα σκαλάρια )
3 Molly ( πέθαναν την ίδια μέρα )
2 Ξιφοφοροι ( έμειναν χωρίς ουρά για αρκετό καιρό πριν πεθάνουν )
1 Πλακόστομος ( δεν ξέρω πώς, αλλά έζησε! )
+Μπόλικοι 'γλύφτες' που πέθαιναν σα τα κουνούπια.

Κάπου εδώ βαρέθηκα να βλέπω ψάρια να πεθαίνουν και να μη μπορεί να με βοηθήσει κανείς, βαρέθηκα και τα 1002 είδη άλγης που είχαν κάνει την εμφάνιση τους, βρήκα ένα 'καλό σπίτι' για τα ψάρια που είχαν μείνει μέσα, το ξέστησα και μετά από λίγο καιρό το χάρισα.

Φωτογραφία δεν έχω, χτύπαγε το φλας και φαινόταν μόνο ένα φωτισμένο τζάμι!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01735 seconds with 11 queries