Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 22-06-10, 11:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι μια καλη επιλογη με ενα απο τα εμποδια την ελλειπη βιβλιογραφια...
μεσα στα συν (επειδη εστησα και τροπικου υφαλου) ειναι οτι γεμιζεις ενα μεγαλο ενυδρειο με βραχο, αμμο και ζωντανα και δε το πιστευεις πως γινεται να μην εχεις δωσει χιλιαδες ευρω γιαυτο.
αναγκαστικα ομως περπατω πειραματικα. δηλαδη εφοσον εχω εξασφαλισει οτι τα ζωντανα μου τρωνε (ερημιτες ψαρια ανεμωνες) απο εκει και περα το αν θα αναπτυχθουν καποια φυκια...η αν επιβιωσουν καποια σφουγγαρια ειναι κατι που αγνοω. η πορεια θα δειξει.
το καλο ειναι πως εκτος απο 2-3 ειδη που τα βρηκα με τραγανες απο ψαρα (κι ετσι δε ξερω το βαθος που ψαρευτηκαν)...τα υπολοιπα κοραλια και σπογγοι καθως και οι ανεμωνες ειναι απο πολυ ρηχα...ουτε ενα μετρο βαθος..οποτε αυτο ειναι ενα δειγμα οτι μαλλον μπορουν να προσαρμοστουν σε θερμο νερο (χωρις υπερβολες παντα)...ετσι για την ωρα δεν εχω ασχοληθει με τη θερμοκρασια...σε γερους καυσωνες ομως μαλλον θα πρεπει να βαλω ανεμιστηρες.....ευτυχως το σπιτι διαθετει κλιματισμο.
για την ωρα ειμαι χωρις σκιμμερ καθως εχω διαθεσιμο θαλασσινο νερο 200 μετρα αποτο σπιτι κι ετσι μπορω να κανω οσες αλλαγες θελω και οσο μεγαλες επιθυμω. το κοστος του αλατιου δεν υπαρχει.
λογω του οτι ο θαλασσινος βραχος δεν ειναι το ιδιο πορωδης με τον τροπικο (εξαιρωντας ομως ισως τις τραγανες που ειναι αρκετα)...στηριζω τη βιολογια μου και σε φιλτρο με σιποραξ (το ειχα ηδη στρωμενο απο το θαλασσινο-καραντινα που ετρεχα). καλη κυκλοφορια....και ενα ευχελαιο που λεει και ο φιλτατος χαλβας...και προχωραμε.
απο βατ καπου 30 οι κυκλοφορητες-φιλτρο και 80 βατ φωτος...με καμια 140 λιτρα καθαρο νερο ειμαι μαλλον καλα απο φωτισμο.....
επισης το χειμωνα δε θα χρειαστει θερμανση...
ειναι μια πολυ οικονομικη επιλογη αλλα χρειαζεται παρατηρηση και υπομονη αν θελει καποιος να κρατησει εκτος απο ψαρια και αλλες μορφες ζωης.
μιας και δεν υπαρχουν πολλοι χομπιστες με μεσογειακο....ενας λογος παραπανω να ενημερωνω εδω τι γινεται με το καθε ζωντανο, σπονδυλωτο και ασπονδυλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01558 seconds with 11 queries