Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-03-14, 12:00
nikospap Ο χρήστης nikospap δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2014
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Δημιουργια νεας λιμνης -αποριες

Καλως σας βρηκα και γω!!!!

Καταρχην να σας συγχαρω για την εκπληκτικη δουλεια που κανετε και πραγματικα εχω βρει καταπληκτικες πληροφοριες εδω μεσα.Παρολα αυτα εξακολουθω να εχω καποιες αποριες.Βασικα στοχος μου ειναι να φτιαξω κατι γερο που θα το εχω για χρονια, αλλα που δε θα εχει μεγαλο κοστος συντηρισης.

1)Ας ξεκινησουμε με τις διαστασεις τις λιμνης: Αν και ο χωρος ειναι σχετικα μεγαλος (500 τ.μ.) σκοπευω να την φτιαξω 2χ3χ1 περιπου σε σημειο με σκιαση, δηλαδη 6 κυβικα μετρα ή 6000 λιτρα. Σε πρωτη φαση θα βαλω χρυσοψαρα, αλλα θα ηθελα να υπαρχουν οι προυποθεσεις ωστε μετα απο καποια χρονια να μπορω να βαλω και κοι αν το θελησω. Τι αντλια ομως θα πρεπει να παρω για μια τετοια λιμνη και ποσο θα κοστιζει; Και το κυριοτερο...οι αντλιες για τετοιες λιμνες τι καταναλωση εχουν; Εσεις ποσο δινεται στη Δεη τον μηνα για αντιστοιχες λιμνες; Και αν η καταναλωση ειναι μεγαλη, σε τι διαστασεων λιμνη θα πρεπει να παω ωστε να παρω μια αντλια που να με ικανοποιει σε αυτον τον τομεα;

2) Τα χρυσοψαρα (ας πουμε 4 για αρχη) θα μπορουσαν να επιβιωσουν σε ενα τετοιο χωρο χωρις φιλτρο(αλλα θα υπαρχει αντλια και καταρακτης) ακομα και μετα απο καποιες πιθανες γεννες; Αν παλι καποια στιγμη εβαζα 2 κοι, αυτα θα μπορουσαν να επιβιωσουν χωρις φιλτρο σε 6000 λιτρα;

3) Στο θεμα της τροφης, θα μπορουσαν να τρεφονται μονα τους (για αρχη 4 χρυσοψαρα) σε ενα χωρο 6000 λιτρων οπου θα υπαρχουν και τα απαραιτητα φυτα, ή θα πρεπει να συμπληρωνω την τροφη τους και εγω; Μετα απο ποσο καιρο θα ειναι η λιμνη ετοιμη ωστε να θρεψει τα ψαρια μονη της ;

4) Στο θεμα liner σκοπευω να παρω οτι καλυτερο υπαρχει. Γνωριζετε καποια μαρκα την οποια να εχετε τοποθετησει καιρο και να ειστε ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενοι; Σκευτομαι Firestone epdm με παχος καπου στο 1μμ. Θα με βοηθουσατε πολυ αν μπορουσατε να μου πειτε καποιο e-shop απο το οποιο να εχετε αγορασει και εσεις liner φτηνοτερα και ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ.Το συγκεκριμενο βεβαια ξεπερναει τα 200 ευρω, αλλα για liner τα δινω, για επιπλεον εξοδα ομως σε καμια περιπτωση.

Αυτα για την ωρα (πιστευω να μη σας κουρασα) . Σας ευχαριστω πολυ και θα τα λεμε !!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries