Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 30-01-15, 19:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι έγινε με τα σαλιγκαράκια που είχε βρει ο samgr,
αλλά θέλω να σας μεταφέρω μια δική μου εμπειρία.
Ένας φίλος μου ανέφερε ότι είχε στο ενυδρείο του σαλιγκαράκια που είχε μαζέψει από τις γνωστές βάθρες της Σαμοθράκης.
Μαζί με φυτά που μου έδωσε μετέφερα λίγα και σ' ένα δικό μου ενυδρείο (δυστυχώς με N.leleupi που, απ' ότι διαπίστωσα στη συνέχεια, έφαγαν όσα μπόρεσαν).
Είχα την απορία αν θα κατάφερναν να επιβιώσουν σε θερμοκρασίες γύρω στους 24 βαθμούς, αφού στο περιβάλλον τους δεν πιστεύω ότι ανεβαίνει πάνω από 17-18.
Αποδείχθηκε ότι δεν έχουν πρόβλημα, πιθανότατα αναπαράχθηκαν χωρίς να είμαι σίγουρος και το σημαντικότερο είναι πως εξαφάνισαν κάθε είδους άλγη.
Δεν μεγαλώνουν πολύ και γι αυτό δεν μπορώ να σας βάλω φωτο. Το μεγαλύτερο που έχω βρει (φαγωμένο) είναι στο μέγεθος φακής.
Από μια μικρή αναζήτηση ανακάλυψα ότι είναι ενδημικό είδος της οικογένειας των Neritidae (ίδια με τα γνωστά μας και ακριβοπληρωμένα, Neritina natalensis ή zebra snails) και ονομάζονται Theodoxus sp. Grece.
Αυτά που έχω είναι ίδια με το κάτω αριστερά στην φωτο
Εδώ η ενδιαφέρουσα σελίδα του Γάλλου ερευνητή Loic Limpalaer με φωτο από τη τεράστια συλλογή του http://loic.limpalaer.pagesperso-ora...rus/taurus.htm

Εγώ πάντως βρήκα έναν ακόμη λόγο για να πάω, επιτέλους φέτος το καλοκαίρι, στο νησί των Καβείρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 30-01-15 στις 19:54
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries