Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 18-12-13, 18:11
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Φυτεμενο 120lt "medium" end :P αποριες και βοηθεια.

Χαιρετω την παρεα. Νομιζω οτι ειναι ωρα να παρουσιασω το φυτεμενο οπως εχει γινει μεχρι τωρα, με σκοπο να παρω γνωμες για την καλυτερευση του, καθοτι βλεπω οτι κατι του λειπει, αλλα δεν θελω να προβω σε κατι πριν να ειμαι σιγουρος.

Η γνωμη μου ειναι οτι ο φωτισμος δεν ειναι αρκετος, και σιγουρα οχι καταλληλος με τις grolux μονες τους. Επισης απο λιπανση πρεπει να παιξω με τις ρουτινες σιγουρα και τις ποσοτητες.

Αποριες. Εχω limnophilla sesiflora μεσα, το ειδατε? Σιγα μην το ειδατε. Τερμα πισω δεξια. Πιο καχεκτικος πεθαινεις. Το πιο ευκολο φυτο και για καποιο λογο ΔΕΝ! Ταμπλετα τουβαλα...τιποτα, φως εχει μετριο δε λεω, αλλα το ειχα και πριν το φυτο με λιγοτερο φως (0,2w/l) και πηγαινε καλυτερα. Τι να φταιει αραγε? Επισης η christmass, μεγαλωνει ομορφα, απαλαχτηκε απο την πολυ τριχοειδη που ειχε και παει σφαιρα απο οταν μπηκε το co2 (δεν υπαρχει ιχνος αλγης πλεον) , αλλα δεν εχει αυτο το εντονο πρασινο που θελω να εχει(ουτε πριν τοχε). Φως?

Θα ηθελα να συζητησουμε την εκδοχη να βαλω flourite και αν αυτο θα βοηθησει να το κανω, στην ουσια αποτι καταλαβαινω το μονο που κανει ειναι να δεσμευει το εξτρα λιπασμα που ριχνω και το αποδεσμευει σταδιακα? Σωστα?

Με τον νεο χρονο (αν δεν μου υποδειξετε να κανω κατι αλλο), λεω τα βηματα μου να ειναι τα εξης. 1. Μιας και το ενυδρειο ειχε στηθει αρχικα για γεννηστρα-καραντινα δισκων, ειναι αρκετα ψηλο. Λεω να κατεβασω τη σταθμη 5 ποντους, να παω και το φωτιστικο πιο κατω με κατασκευη καινουργια και καινουργιους ανακλαστηρες στενης δεσμης (sakis ακους???? ), που αυτη τη στιγμη καθεται πανω απο ενα plexy glass γιατι οι amano την ειδανε πηδηχτουληδες οταν μπηκανε και τις εψαχνα στο σαλονι. 2. Να μπουν αλλες 2 λαμπες που θα αναψουν σταδιακα για να μειωθει το σοκ και να μην εχουμε εξαρσεις αλγης, daylight 6000k ισως και παραπανω 10 πχ. 3. Να φυγει η πλατη γιατι εχω την εντυπωση οτι μπερδευει το ματι, ισως γιατι δεν εχουν παρει τα πανω τους τα φυτα ομως, θα το δω αυτο. 4. Να φυγουν τα cory γιατι ειναι 2, θαπρεπε ναναι κοπαδι, εκτος αυτου μου χαλανε το aquascape τοχα κανει με μεγαλη κλιση και αυτα την εχουν δει μπετατζηδες, αλφαδι μου το κανανε (nazgul ειχες δικιο ). Η blyxa japonica ο bloskas θα κλαιει οταν δει πως καταντησε, οταν μου την εδωσε δεν ειχε καμια σχεση το χρωμα της.

Πληροφορίες


Διαστάσεις: 85x32x45
Όγκος:120lt
Κατηγορία: Φυτεμενο
Φυτά: Εgeria Densa, Blyxa japonica, Ludwigia repens, willow moss, christmass moss, amazon sword, limnophilla sesiflora.
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 dwarf gurami, 1 betta splendens, 3 amano shrimp, 1 ancistrus cirrhosus, 2 cory paleatus
Διακοσμητικά υλικά: Ριζες, πετρες λαβας. αναμεμιγμενη ασπρη με μαυρη αμμος.
Φόντο: Απομιμηση βραχου
Φωτισμός: 2x28w grolux
Διάρκεια φωτισμού: 8 ωρες
Φιλτράρισμα: Fluval 203
Θερμοστάτης: 150w
Λίπανση: seachem flourish, AV aquavitro propel (σιδηρος), AV envy
Παροχή CO2: DIY

Παράμετροι:

pH: 6,8
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10
Αλλαγές νερού: 40% / 10 μερες
Θερμοκρασία: 25
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4248.jpg
Εμφανίσεις:  700
Μέγεθος:  86,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4249.jpg
Εμφανίσεις:  559
Μέγεθος:  89,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4250.jpg
Εμφανίσεις:  521
Μέγεθος:  122,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4251.jpg
Εμφανίσεις:  611
Μέγεθος:  105,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4253.jpg
Εμφανίσεις:  508
Μέγεθος:  106,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4254.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  110,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4252.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  132,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4255.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  63,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4256.jpg
Εμφανίσεις:  617
Μέγεθος:  49,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02247 seconds with 12 queries