Θέμα: Αμμωνία
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 28-02-07, 18:09
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Μετά από πολύ σκέψη εφάρμοσα το εξής:
Πήρα ένα πλαστικό βαρέλι (από τα γνωστά κόκκινα με το βιδωτό καπάκι από πάνω). Έχει σε διάφορα μεγέθη, Εγώ πήρα 75λτ μιας και οι αλλαγές μου είναι περίπου 50λτ τη φορά.
Το γεμίζω με 40 λτ κατευθείαν από τη βρύση. Κρύο. Ρίχνω και το αντιχλώριο για όλη την ποσότητα (50λτ). Το αφήνω μερικές ωρίτσες με μια μέρα να πιάσει κάποια θερμοκρασία από το δωμάτιο. Μετά, λίγο πριν την αλλαγή βράζω δύο μεγάλες κατσαρόλες νερό και το ρίχνω μέσα. Μετά με μια μικρή αντλία το μεταφέρω όλο στο ενυδρείο.
Αν δε θες αντλία μπορείς το βαρέλι να το έχεις τοποθετήσει πριν το γεμίσεις κάπου ψηλότερα (ας πούμε πάνω σε ένα τραπέζι ή ένα πάγκο) και ρούφα ρούφα θα το στείλεις... Το γεμίζεις από το βράδυ και κάνεις αλλαγή το πρωί για να μην έχεις ένα βαρέλι για ντεκόρ...
Και όλα αυτά μέχρι να μάθω ότι ο ηλικίας 1 χρόνων θερμοσίφωνμάς μου δεν κάνει κακό!!! Οπότε τώρα το πρόβλημά μου είναι πως θα συνδέσω λάστιχο στη βρύση του ζεστού στο μπάνιο!!!
Εσύ όμως νομίζω ότι με ένα βαρελάκι (άντε δύο αν θες όντως 90% αλλαγή) έλυσες το πρόβλημά σου.
Ελπίζω να βοήθησα.
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01502 seconds with 11 queries