Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #106  
Παλιά 16-01-09, 20:31
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα βαίνουμ ορθώς μέχρι στιγμής.
Απώλειες πρέπει να έχω 3-4 μέχρι στιγμής.
Αρτέμια λόγω έλλειψης χρόνου ετοίμασα πριν λίγο και λογικά από αύριο θα μπορώ να ταίζω.Ταίζω sera micron και τρυμένο αποξηραμένο bloodworm της σερα.Σίγουρα τρώνε γιατί 1ον έχουν μεγαλώσει και 2ον τα βλέπω να αποβάλλουν πολύ συχνά.Από αυριο θα αρχίσει η καλή μάσα!
Α!Και κάτι ακόμα,μπορεί να είναι σύμπτωση αλλά όποτε γεννάνε τα ψάρια και τρίβω τροφή για να τα ταίσω παθαίνω στο μάτι ιογενή επιπεφικίτιδα.
Τελικά δεν είμαι ο μόνος που το παθαίνω. Παλιότερα είχα στο ενυδρείο μου κατά καιρούς διάφορα είδη κιχλίδωνν και τάιζα αρκετά συχνά κατεψυγμένα bloodworm. Αρκέτα συχνά λοιπόν εμφάνιζα και επιπεφικίτιδα. Τούμπανο το μάτι μου! Σύντομα συνδίασα τα δύο γεγονότα και άρχισα να δοκιμάζω μέτρα προφύλαξης. Κάθε φορά που τάιζα σκουλικάκια προσπαθούσα να μην έρχονται σε επαφή με τα χέρια μου, μετά έπλενα τα χέρια μου σχολαστικά και απέφευγα να ακουμπάω το πρόσωπο μου και ιδιαίτερα τα μάτια μου με τα χέρια μου.
Η επιπεφικίτιδα μειώθηκε και σε ένταση και σε συχνότητα όμως δεν εξαφανίστηκε.
Τώρα πλέον έχω κοινονικό ενυδρείο και δεν ταΐζω κατεψυγμένες τροφές. Ωστόσο όταν καμιά φορά ταΐζω για ποικιλία αποξηραμένα bloodworm νιώθω κάποια φαγούρα στα μάτια, αλλά όχι σπουδαία πράγματα. Βέβαια εξακολουθώ να πέρνω τις παραπάνω προφυλάξεις...

Περαστικά σου λοιπόν...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,10141 seconds with 11 queries