Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 18-12-09, 11:55
Το avatar του χρήστη cpapakon
cpapakon Ο χρήστης cpapakon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-09-2009
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω απο τονο το ψαχνεις......λιγότερο απο τόνο εισαι οκ σε μια normal κατοικια....
Ηλίας Μ.
Δημοσιογράφος-Ερευνητης
ΛΑΘΟΣ. Ένας τόνος είναι μεγάλο φορτίο. Πάντα ρωτάς κάποιον ειδικό (Πολιτικό Μηχανικό)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ο ένας τόνος ήταν επικίνδυνος, τότε στα σπίτια θα υπήρχε απαγορευτικό για μαζώξεις άνω των 10 ατόμων. σε περίπτωση δε, όπου η μάζωξη θα ήταν και για γλέντι το αυτόφωρο θα ήταν επιβεβλημένο.
Ακόμα και αν χωρέσουν 10 άτομα σε ένα τετραγωνικό μέτρο (πράγμα αδύνατο) το φορτίο είναι κινητό και όχι μόνιμο.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
φτιαχνοντας κι εγο το δικο μου ενυδρειο με κιχλιδες αφρικης 360 λιτρα και κανοντας το πραγματικα νταμαρι απο την πρωτη στιγμη μπορω να σου πω οτι τον τονο τον επιασα κι εγω... και δεν ειχα κανενα απολυτος προβλημα....
να αναφερω επισης οτι το σπιτι μου ειναι με ξυλινο πατωμα ( χωρις μπετον απο κατω) σε καστανιες και ειναι στον πρωτο οροφο, κατι που δειχνει οτι το ενυδρειο ηταν καθαρα μονο πανω στις καστανιες κοντα στον τοιχο φυσικα και εδω και 2 χρ. περιπου δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα....
μπορει να πουν μερικοι δεν ειχε μεχρι τωρα η οτι κι αν κανει σεισμο?? οποτε θα απαντησω οτι αφου σε 2 χρ δεν εγινε κατι , γιατι να γινει τωρα... και δευτερον αν γινει σεισμος... ασ σωθω εγω και βλεπουμε για το ενυδρειο....
Καλά έκανες και ρώτησες το μηχανικό, αλλά λανθασμένη πέρα ως πέρα η άποψη σου περί σεισμού. Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο.



Λοιπόν διάβασα τα παραπάνω και επειδή διέκρινα αρκετές λανθασμένες απόψεις (Βλέπε παραπάνω) πρέπει πάντα να ρωτάμε ειδικούς και να μην γράφουμε για πράγματα που νομίζουμε και δε γνωρίζουμε.

Λοιπόν, απαντώ επειδή το αντικείμενο είναι σχετικό με το επάγγελμά μου (δομοστατικός):
Σε συνήθεις κατοικίες οι εσωτερικές πλάκες στους στατικούς υπολογισμούς υπολογίζονται με ένα κινητό φορτίο 200 κιλά αά τετραγωνικό μέτρο. Οι εξώστες για 500 κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο.
Σημείωση: το φορτίο ενός ενυδρείου είναι μόνιμο και όχι κινητό.
Άρα θα έπρεπε κανονικά να υπολογιστεί σαν μόνιμο, με αυξημένους συντελεστές και σε όλους τους συνδυασμούς φορτίσεων. Στις συνήθεις κατασκευές τα μόνιμα φορτία πλακών είναι πολύ χαμηλά (ίδιο βάρος πλάκας και βάρος επικάλυψης και βάρος τοιχοποιίας). Στις περισσότερες περιπτώσεις αν το ενυδρείο τοποθετηθεί πάνω από δοκάρι τότε "μάλλον" δε θα δημιουργηθεί πρόβλημα, αυτό εξαρτάται από το δοκάρι και το φορτίο του ενυδρείου. Αν τώρα το ενυδρείο τοποθετηθεί στη μέση μιας μεγάλης πλάκας τότε μπορεί να δημιουργηθούν σημαντικά προβλήματα. Τα προβλήματα θα είναι ρωγμές στο κάτω μέρος της πλάκας που μπορεί να γίνουν αρκετά έντονες. Δε θα τα δείτε μάλλον εσείς αλλά αυτοί που μένουν στον κάτω όροφο. Το αν αντέχει η κατασκευή το επιπρόσθετο βάρος είναι κάτι που θα κρίνει ο Πολιτικός Μηχανικός (στατικός), και ίσως όχι εύκολη γιατί σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να ξαναυπολογίσει όλη την οικοδομή.
Είναι αναγκαία για το μηχανικό το τεύχος μελέτης και τα σχέδια (ξυλότυποι) της οικοδομής.
Αν μπορείτε να βρείτε το μηχανικό που έκανε τους αρχικούς υπολογισμούς τότε καλύτερα γιατί μπορεί ταχύτερα να κάνει τους υπολογισμούς.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01756 seconds with 11 queries