Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 28-01-21, 17:58
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, μπορώ να ρωτήσω γιατί την σηκώνεις τόσο ψηλά από το έδαφος? Θα σου κρατάει θερμοκρασία τον χειμώνα?
Έχω δει σε διάφορες κρύες χώρες να βάζουν θερμομόνωση. Ελπίζω επειδή ζούμε σε ζέστη χώρα να μην έχω τέτοιο θέμα. Επίσης κάποιο κομμάτι θα συνεχίζει να είναι μέσα στο χώμα και να διατηρεί καλύτερη θερμοκρασία.
Βασικά ήταν τρεις λόγοι που αποφάσισα να την σήκωσω ψηλά.

1) Θέλω να βάλω τζαμί. Το ξέρω ότι είναι ποιο όμορφο να βλέπεις τα ΚΟΙ από πάνω, αλλά θα ήθελα να είχα και την επιλογή να τα βλέπω από μια άλλη οπτική γωνία.

2) Για θέμα ασφάλειας. Έχουν πέσει και τα 2 παιδιά μου μέσα. Την πρώτη φορά άνοιξα την πόρτα για να πάω στα φίλτρα και πρόλαβαν να περάσουν από πίσω μου και να πάνε στο σημείο που δεν έχει κάγκελα. Οπότε καταλαβαίνεις τι έγινε. Την δεύτερη φορά ήταν όταν ξεστινα την λίμνη. Δεν θέλω να πέσει κάνα ξένο παιδί μέσα κι να τρέχω...

3) Λόγο σχεδιασμού. Πάντα ήθελα να έχω bottom drain και να δουλεύει με φίλτρο βαρύτητας. Δηλαδή η αντλία να είναι στο τέλος του φίλτρου και να πετάει το νερό πίσω στην λίμνη. Άρα τα φίλτρα γεμίζουν λόγο συγκινονουντων δοχείων. Πρέπει να είναι και η λίμνη και το φίλτρο στο ίδιο ύψος. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω βαθειά αποχέτευση για να διώχνω το νερό. Έπρεπε αναγκαστικά να τα σηκώσω όλα ψηλά για να έχω την έξοδο των φίλτρων στην επιφάνεια του εδάφους. Αυτός ήταν και ο βασικότερος λόγος που με παιδεψε κάποια χρόνια για να κάνω μια σωστή σχεδίαση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01396 seconds with 11 queries