Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-02-13, 23:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ενταξει σαν στησιμο, δεν διεκδικει διαφνες ποιοτητας... Γενικα δεν εχω καμια...καλλιτεχνικη εμπνευση, ποσο μαλλον σε θεματα στησιματος ενυδρειου
Πιο πολυ θα ηθελα να προσεξω τις σωστες παραμετρους. Πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο καποιος να μαθει να το διατηρει σωστα.
Θα σας απαντησω τωρα σε ο,τι ρωτησατε και αργοτερα θελω να ρωτησω και εγω 2-3 πραγματακια.

Το αμμοχαλικο εχει κοκκομετρια 1-2mm. Θεωρω οτι ειναι ιδανικη, με την εννοια οτι ανετα το βαζουν στο στομα τους και το φτυνουν, δεν εχει προβλημα ουτε να σκαλωσει ουτε τπτ, απο την αλλη ειναι λιγο πιο χοντρο απο την 'κλασσικη' αμμο. Το χρωμα του, ειναι μπεζ, ισως φαινεται πιο 'λευκο' στις φωτο, αλλα μπεζ ειναι, ταιριαζει και με το χρωμα του ενυδρειου που ειναι καφε. Και πιο σκουρο καλο θα τανε, αλλα αντε βρες το οπως το θελεις...

O ελεγκτης θερμοκρασιας ειναι παρα πολυ σημαντικο κομματι ενος ενυδρειου, το θεωρω ακρως απαραιτητο, κυριως για το καλοκαιρι οσον αφορα τα χρυσοψαρα. Ο συγκεκριμενος ηταν σε ενα λευκο κουτι τοποθετημενος, και ειχα μια εμπνευση να φωτογραφησω ενα μερος του επιπλου, μετα να το εκτυπωσω σε υψηλης ποιοτητας φωτογραφικο χαρτι, να το κοψω και να το κολλησω πανω στο κουτι, για να μοιαζει το χρωμα του με αυτο του επιπλου!

Το φως δεν ειναι μπλε. day light λευκο ειναι, αλλα με την αφισα πισω, ισως μοιαζει σαν μπλε. Οντως ειναι πολυ δυνατο, και για μενα αυτο ειναι ενα απο τα φαουλ της juwel. Καποιος που δεν θελει να το εχει ιδιαιτερα φυτεμενο, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει σωνει και καλα να εχει 90w φως! Την ιδια αποψη ειχαν και τα καημερα τα ψαρακια που τρομαζαν απιστευτα οταν αναβαν οι λαμπες. Εκανα μια πατεντα ομως, καλυψα ενα μεγαλο μερος απο τις λαμπες με αλουμινοχαρτο, και καθε 3-4 μερες αφαιρουσα και απο λιγο, μεχρι να συνηθισουν.

Οντως τα ph gh, εχουν περιεργες τιμες. Αλλα τα εχω μετρησει 100 φορες... εκτος κι αν τα τεστ της tetra λενε οτι να ναι...

Το ψαρακι ετσι το ειχα παρει απο την αρχη. Μηπως ειναι εκ του φυσικου του ετσι; Καπου διαβαζα οτι τα αρσενικα ή θηλυκα εχουν κοκκινα βραγχια; Αλλα μπορει και να μην καταλαβα εγω καλα. Το κοκκινο χρωμα παντως, βλεπω οτι δεν ειναι εξωτερικο, ειναι μεχρι μεσα, μοιαζει με διαφανο κοκκινο. Αλλα ψαρια, υποτιθεται δεν βαζω... γι αυτο και εμεινα στα 2

Η εξατμιση σαφως και με προβληματιζει. Καταρχην να χω δουλεια μεχρι το καλοκαιρι, για να παω και διακοπες, αλλιως με βλεπω να κανω παρεα στα χρυσοψαρα χαχα! Θελω πρωτα να δω αν οι ανεμιστηρες θα ανταπεξελθουν σε δυσκολες καταστασεις (στην αναγκη υπαρχει και air condition)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries