Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #91  
Παλιά 05-01-15, 14:31
billaras Ο χρήστης billaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω καθώς πνιγομαι στα μαθήματα αλλά έχω νέα από το ενυδρείο τεστακια δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάρω αλλά δεν το βιαστηκα να βάλλω ψάρια αφού άφησα το ενυδρείο για 1,5 μήνα, μπορεί και παραπάνω, μονο του, μονο με το φίλτρο, βιολογικό υλικό,ενω ανα διαστήματα εριχνα τροφή. Στη συνέχεια έβαλα ψαράκια, δυο Μόλυ και δυο άλλα πορτοκαλί με μαυρο πτερύγιο που δεν ξέρω πως τα λενε
Δυστυχώς τα δυο Μόλυ και το ένα πορτοκαλί απεβίωσαν γρήγορα. Αυτά τα 3 ψαράκια ηταν μεγάλου μεγέθους και αγοράστηκαν απο το ίδιο Πετ σοπ.
Το άλλο πορτοκαλί ζει ακόμα. Αγοράστηκε απο το υποκατάστημα του ιδιου Πετ σοπ αλλά ήταν νέα παραλαβή και σαφως πιο μικρο ψαράκι και με πιο ζωντανό πορτοκαλί απο το άλλο. Αυτό, παρότι αγοράστηκε με διαφορά μονο 3 ημερών απο τα άλλα, ζει ακόμα.
Πιθανόν τα άλλα 3 να πέθαναν απο μη σωστο στρώσιμο του ενυδρείου, αφού όμως το άλλο ζει δεν αποκλειω το ενδεχόμενο να ηταν ηδη άρρωστα
Τέλος πάντων, τον τελευταίο καιρό αντιμετωπιζω ενα άλλο πρόβλημα. Η επιφάνεια του ενυδρείου, ακόμα και για λιγες ώρες αν κλείσω το φίλτρο ή το βάλω πιο βαθιά πιάνει μια κρούστα. Τώρα τελευταία και αφού το εκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού (γύρω στο 70%) και έβαλα το φίλτρο στην επιφάνεια πιανει μονο αφρό στις γωνίες. Τι μπορεί να είναι αυτό και πως αντιμετωπίζεται?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01408 seconds with 11 queries