Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 25-10-12, 23:15
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
το κλασικό καρφουρίσιο με το φίλτρο στη πλάτη έχεις? Απλά ρώτησα γιατι για να σου πεθάνουν σε τόσο σύντομο διάστημα υπέθεσε οτι μπορεί να στην έκανε και ο άνθρακας. Μιας και μετά από ένα διάστημα αμολάει αυτά που έχει μαζέψει και χαιρετάνε τα ψάρια. Γενικά μόνο σε καινούργιο ενυδρείο ή μετά από θεραπεία βάζουμε άνθρακα στο ενυδρείο μας
είχα άνθρακα τότε, και το ήξερα αυτό, αλλά νομίζω ότι πέθαναν από ελατωμένη συντήρηση... Δεν έκανα αλλαγές νερού τότε για μήνες... Και ίσως πέθαναν από νιτρικά που απλά μαζεύτηκαν... Και ναι έχω το γνωστό καρφουρίσιο ενυδρείο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kritikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια πολυ καλησπερα.:. Ειχα επισκεψεις και μολις εφηγαν... λοιπον να ξεκινισω με το ενυδρειο μου... ειναι 110 λιτρα οι τελευτεες μετρισεις εγιναν με ηλεκτρονικο πεχαμετρο και ειχα 7,6 ΡΗ, και οι υπολιπες μετρισεις εγιναν με στικ και ηταν καλες(η ετσι νομιζω)KH=3, NO2=0, NO3=25. Θανατους ψαριων δεν ειχα καθολου απο την αρχη μεχρι και τωρα... εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με 3 διαμερισματα στο προτο ειναι ο θερμοστατης στο. δευτερο δυο μπλε σφουγκαρια και κεραμικο τησ σερα και στο τριτο ειναι η αντλια. Για φως εχω μια λαμπα και εχω βαλει και μια μικρη λεντοταινια που δινει μια αποχροση απαλο πρασινο(οχι μεγαλης εντασεις). Απο φυτα εχω caboba caroliniana kai egeria densa.αλλα εναι ακομα μικρα και δεν μπορω να τα κλαδεψω. (για τη διακοσμηση δεν σας λεω γιατι θα με βρισετε.. ) θα με βοιθισετε στο φυτεμα;;;;
επειδή παίζει να έχουμε το ίδιο ενυδρείο, πόσα λίτρα βγάζει η αντλία σου???Γιατί εμένα χάλασε, και έχω για την ώρα μια 200... αλλά ψάχνω να παραγγείλω μεγαλύτερη... απλά δεν ξέρω πόσο ακόμα...

Γιατί έβαλες ταινία πράσινη??? Αυτή καθυστερή την ανάπτυξη των φυτών... Μη βλέπεις ότι είναι χαμηλής έντασης, τα λεντ, έχουν δέσμη φωτώς, και δε φαίνεται τόσο στο μάτι τι κάνει... Το φύτεμα είναι απλό, τη βγάζεις από το γλαστράκι της, και τη φυτεύεις. δε θα κάνει ποτέ ρίζες μέσα στο γλαστράκι... την είχα πάνω από μήνα και δεν έκανε ούτε ρίζα... μετο που την έβαλα στην άμμο γέμισε ρίζες!!!

Γιατί δε μας λες για τη διακόσμηση??? μάλλον δείξε μας!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIORGOS MISIRLIS Εμφάνιση μηνυμάτων
καλωσόρισες g81gr στην παρέα μας !!!!
Καλώς σας βρήκα!!!

αυτό είναι και το ενυδρείο μου!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 25-10-12 στις 23:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries