Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 25-04-12, 13:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Πρεπει να αναβω τη λαμπα ή αρκει το φως του ηλιου? Αν χτυπάει κατευθείαν το ηλιακό φως θα έχεις αργά ή γρήγορα πρόβλημα και με άλγες και με τη θερμοκρασία. Για την ανούμπια δε χρειάζεσαι καν φως και σίγουρα δε χρειάζεται υπόστρωμμα για φυτά. Ποιο πήρες; Μόνος σου το επέλεξες ή στο πρότειναν στο μαγαζί;
2. Ταιζω τα ψαρια 2 φορες την ημερα (ειναι οκ?) Μια χαρά είναι.
3. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη στους 26. Τωρα που καλοκαιριαζει, διακοπτω τη χρηση του θερμοστατη? Είτε τη διακόψεις είτε όχι άμα δε χρειάζεται δε θα ανάβει! Άλλοι τον βγάζουν το καλοκαίρι, άλλοι τον αφήνουν.
4. Ο γιος μου θελει να του αγορασω εναν γλυφτη (η αληθεια ειναι πως εγω του περιγραψα το συγκεκριμενο ψαρι...και απο τοτε το ζηταει!!!) και ενα σαλιγκαρι (αυτο το ανεφερε μονος του!!!). Υπαρχει δυνατότητα για επιπλεον ψαρι (γλυφτη) και σαλιγκαρι? Ήδη έχεις ψάρια που δε θα έπρεπε, μην το σκέφτεσαι για άλλα! Το σαλιγκάρι μπορείς να το βάλεις.
5. Υπαρχει καποιο σημαντικο "λαθος" σε οσα σας ανεφερα?
6. Ξεχασα να αναφερω πως η ζεβρα ορισμενες φορες κυνηγα σχεδον ολα τα υπολοιπα ψαρακια Βοηθάει και το ότι είναι μόνο του.

Για αρχή θα ήθελα να μάθω ποιο είναι αυτό το pet shop που σου έδωσε μπόλι και πώς;! Εγώ δε θα έπαιρνα από ενυδρείο μαγαζιού τίποτα (εδώ και το νερό από τα καινούργια ψάρια αν μπορούσαμε θα στραγγίζαμε), αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον ο καταστηματάρχης που έδωσε μπόλι!

Τα άλλα ψαράκια είναι ή neon tetra ή cardinal tetra και είναι και αυτά κοπαδόψαρα και κανονικά ζουν σε μαλακό και όξινο νερό. Και που τα έχεις πίστεψέ με δεν έχεις δει τίποτα από τη συμπεριφορά τους σε αυτά τα λίτρα-συνθήκες και σε αυτό τον αριθμό! Το ζεβράκι (λογικά μιλάμε για zebra danio έτσι; ) δεν κάνει ούτε αυτό για το ενυδρείο σου.

Τα λίτρα σου είναι λίγα για τα περισσότερα είδη και εγώ προσωπικά θα το χρησιμοποιούσα μόνο για ένα μονομάχο με κανένα σαλιγκάρι ή κάποιες εύκολες γαρίδες. Αν επιμένεις να θέλεις τα guppy μπορείς να κρατήσεις μερικά αρσενικά μόνο (εγώ βέβαια δε συμφωνώ γιατί χάνεται όλη η μαγεία των αναπαραγωγών τους). Έτσι όπως είσαι τώρα και το θηλυκό στρεσάρεται πολύ και θα στο γεμίσουν με τις γένες τους πολύ γρήγορα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,11204 seconds with 11 queries