Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 17-11-10, 10:20
Το avatar του χρήστη vrillgr
vrillgr Ο χρήστης vrillgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Siporax εννοεις "το μικροτερο σε βιολογια/μ2 βιολογικο υιλκο της αγορας"?

Το ecco pro 2036 με χωρητικοτητα 2,8 υλικα + 0,3 (prefilter) και ονομαστικη ροη αντλιας 750 λιτρα/ωρα (καμια 500αρα πραγματικη) θα καλυψει ενυδρειο 240 λιτρων?
Μαλλον θελει δυο τετοια
Σελ 180 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl...6_ecco_pro.pdf

Ειχα ενα 2026 με 4.9 λιτρα χωρητικοτητα και δεν εφτανε στο ριο180 (απο θεμα ροης) και ειχε ονομαστικη 950 λ/ω
σελιδα 180 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anl..._2028_2128.pdf
-------------------------

Ναι καταλαβα την απορια σου.

Το μηχανικο μακαρονι ehfimech που θα βαζαμε σε αλλη περιπτωση με αλλα υλικα, εκτος απο την μερικη κατακρατηση και διασπαση των πρωτων χοντρων σκουπιδιων εχει ως κυρια εργασια το "σπασιμο" (καταμερισμο) του νεοεισερχομενου νερου σε ολο το πλατος του καδου του φιλτρου για να μη δημιουργηθει ενα καναλι στη μεση των υλικων (channeling) με αποτελεσμα να μην περναει το νερο απο τα υλικα που βρισκονται στις πλευρες του φιλτρου.

Με το siporax εχουμε τη διασπαση αυτη χωρις βοηθεια.
Στον πατο του καδου που θα πρωτομπει το νερο και θα συναντησει στην ανοδο ως πρωτο υλικο το σφουγγαρι, δεν θα υπαρχει προβλημα channeling λογω της πιεσης του νεοεισερχομενου νερου που θα απλωθει μονο του σε ολο σχεδον το πλατος του πατου του καδου.

Αν θελεις πιο ισχυρο μηχανικο βαλε διπλο σφουγγαρι κατω (κανει καλυτερο μηχανικο καθαρισμο απο το μηχανικο μακαρονι κατα την αποψη μου), αλλα παντα χοντροτρυπο.
Υπαρχει φυσικα παντα το ενδεχομενο να βουλωνει πιο γρηγορα αν το στουμπωσουμε με πολλα σφουγγαρια στην αρχη της ροης και ιδιως μη χοντροτρυπα.
Θα εχουμε μεν πιο καθαρο νερο να ερχεται στα υλικα* αλλα μαλλον και πιο συχνη συντηρηση.
Υπαρχει κει το ενδεχoμενο channeling στο δευτερο σφουγγαρι. Αναλογα και τα παχη των υλικων.

* που ειναι ζητουμενο να ειναι καθαρο απο σκουπιδια το νερο που παει στα βιολογικα, για να μη βουλωνουν οι ποροι του και δεν μπορει να φιλοξενησει περισσοτερη βιολογια
-------------------------
Περιμενω την επομενη ερωτηση που πιστευω πως πρεπει να σου εχει δημιουργηθει
(αλλιως θα την κανω εγω)
έχω μια ερώτηση ακόμα. εφόσον με τη βοήθεια ενός χοντρότρυπου σφουγγαριού ως πρωτο υλικό αποφεύγουμε το φαινόμενο channelling τοτέ
α) γιατί να μη αποφύγουμε εντελώς το ehfimech? (νομίζω είναι και πιο ακριβό)
β) πως μπορεί να δημιουργηθεί channeling στο δεύτερο σφουγγάρι?
γ) τι έχει το σιποραξ παραπάνω από αλλα βιολογικά υλικά όσον αφορά την καλύτερη διάσπαση του νερου -αποφυγή channeling

(ΥΓ. εγώ στο 2213 έχω 2 χοντρότρυπα σφουγγάρια, siporax mini και τέλος μια μικρή στρώση ενυδρειακού βαμβακιού. Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνωσεις στα φίλτρα απλά πρόσεξα με το καιρό ότι με αυτή την διάταξη εκμεταλλεύομαι την κυκλοφορία του φίλτρου sto max αλλά κάθε 3 βομάδες το πολύ καθαρίζω το πρώτο σφουγγάρι-πρόκειται για φυτεμένο ενυδρείο με υψηλή ιχθυοφόρτιση).

ελπίζω να μη χάλασα το post με την ερώτηση μου αλλά οι εναλλακτικές ΄σειρές υλικών που προτεινες δημιουργησαν απορίες ΄! Εξάλλου στις λεπτομέρειες γίνεται η διαφορά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01940 seconds with 11 queries