Θέμα: Φυτά!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 17-08-10, 09:37
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Αν είναι να τα βάλεις σε ενυδρείο ξανασκέψου το! Είδες τι σου είπε ο Πάνος!

Σε γλαστρολίμνη με κουνουπόψαρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Δεν είναι παραίτητη η απολύμανση.
Δεν ξέρω αν θα αντέξουν την χλωρίνη, και δεν είναι όλα για βύθισμα.

Στην πρώτη φωτο αριστερά το πτεριδόφυτο αδιάντο δεν ζει μέσα στο νερό αλλά ακριβώς πάνω από το νερό! Θέλει σκιά ή ημισκιά.

Στην γωνιά άνω δεξιά βλέπω ένα νεροδυόσμο, αυτό με τις κορφούλες που έχουν κοκκινωπά νευράκια. Αν τρίψεις το φύλλο θα μυρίσει ωραία! Αυτό μεγαλώνει πολύ κια κυριαρχεί σε ήλιο ή σκιά!

Βλέπω και μερικά φύλλα λάπαθου, φυτό που αγαπά την υγρασία αλλά δεν θα ζήσει βυθισμένο. Είναι αυτό που φαίνεται ένα μεγάλο φύλλο δίπλα στον νεροδυόσμο!

Τα μοσ αν και τα ξέρω δεν ξέρω το όνομά τους. Στην γλαστρολίμνη πρέπει να έχεις μεγάλη ροή για να μπορέσουν να μεγαλώσουν. Θέλουν δροσερό και τρεχούμενο νερό άσχετα αν είναι στον ήλιο ή στην σκιά.

Στην τελευταία φωτο είναι μια κύπερη, οι ρίζες στο νερό και το υπόλοιπο έξω από το νερό. Κάνει και στον ήλιο και στην σκιά. πολλαπλασιάζεται πολύ κια κυριαρχεί. Στην λιμνούλα μου το έβαλα σε γλάστρα που 2-3 φορές το χρόνο κλαδεύω ρίζες που "ξεχυλίζουν" από την γλάστρα.

Καλή επιτυχία κι ενημέρωνέ μας για την πορεία τους με νέες φωτο και παρατηρήσεις.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries