Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 03-10-09, 00:02
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή για τα μπαμπού

Τα συγκεκριμένα μπαμπού δεν είναι για ενυδρειακή χρήση. Είναι κοινά διακοσμητικά μπαμπού που βρίσκεις στα ανθοπωλεία, στο ΙΚΕΑ κλπ. Γι αυτό η χρήση τους γενικά μάλλον δεν συνίσταται. Όπως όλα τα φυτά του εμπορίου, έχουν πιθανότατα μεγαλώσει μέσα στα χημικά και τα φυτοφάρμακα οπότε υπάρχει ο κίνδυνος να μεταφερθεί κάτι τοξικό μέσα στο ενυδρείο... Εγώ τα είχα αρκετούς μήνες πριν τα βάλω στο ενυδρείο (μπορεί και ολόκληρω χρόνο) μέσα σε βάζο με νερό. Έμεινα και μέσα στο ενυδρείο 5 μήνες πριν μπουν τα ψάρια. Θεωρώ ότι μετά από τόσο καιρό σε καθαρό νερό είναι ασφαλή πια για το ενυδρείο και του οργανισμούς που φιλοξενεί.
Πρέπει να υπάρχουν πάντως και μπαμπού για ενυδρειακή χρήση. Δεν έχω δει πουθενά να πουλάνε αλλά ένας από τους έντυπους οδηγούς της sera για βιοτοπικά ενυδρεία, αναφέρει στα φυτά του βιότοπου της ασίας και μια συστάδα μπαμπού.
Εγώ δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο γι αυτά. Δε βάζω ούτε ταμπλέτα στην περιοχή που είναι φυτεμένα (ούτε και στις βαλισνέριες που τα περιστοιχίζουν) αλλά έχουν γίνει άλλα τόσα στο ύψος και πετάνε συνέχεια και νέους κλώνους. Το μόνο που πρέπει να λάβεις υπόψει σου είναι ότι λόγο ύψους, χρειάζεται φυσικά ανοικτό ενυδρείο και μεγάλο πάχος υποστρώματος. Εμένα εκεί πίσω είναι 7-8 εκ. το υπόστρωμα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01401 seconds with 11 queries