Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-01-09, 23:24
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή Μπαλλάκια Riccia

Σημερα μετα απο ευγενική χορηγία απο τον φίλτατο aooll (Τάσο) που μου χάρισε μια ικανοποιητική ποσότητα Riccia αποφάσησα να αρχίσω την προετοιμασία του νέου μου ενυδρείου και ξεκίνησα να φτιάχνω μπαλλάκια απο Riccia τα οποία θα τοποθετηθούν στον βυθό του ενυδρείου.λικά που χρειάζονται :Riccia, πέτρες λάβας, δυχτάκι απο γαλατάκια Βλάχας ελαφρυ (έχουν πρασινο χρώμα), πετονιά,ψαλίδι.Και ξεκινάμε τις εργασίες με την παρακάτω σειρα:
1. Σπάζουμε μια πέτρα λάβας σε μέγεθος μανταρινιού και την πελεκάμε ωστε να γίνει οσο πιο στρογγυλή γινεται (οι δικές μου βγηκαν σαν κεφτεδες ).Πετρα λάβας έβαλα γιατι είναι αρκετά αγρια και σκαλώνει επάνω πιο ευκολά η Riccia.
2. Παίρνουμε μια ποσότητα Riccia και την τοποθετουμε πάνω στην πέτρα ,οχι πολύ μεγάλη ποσότητα ωστε να περναει το φως μέχρι μεσα για να μην σαπίσει το κάτω στρώμα.
3. Τοποθετούμε την πέτρα με το φυτο προσεκτικά ανάποδα μεσα στο δυχτάκι απο τα γαλατάκια.
4. Παίρνουμε ενα κομμάτι πετονια και ράβουμε απο κάτω το ανοιχτό μέρος του δυχτιού ωστε να κλείσει καλά ,προσέχουμε ωστε το δυχτάκι να εφαρμοσει καλά πανω στην πετρα και να μην έχει κενά ωστε να μήν μας φύγει το φυτό στο ενυδρείο.
5. με το ψαλιδάκι κοβουμε τα περισσεύματα του δυχτιού και της πετονιας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,06261 seconds with 11 queries