Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #53  
Παλιά 30-05-16, 12:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο με Α/Ο είχα δοκιμάσει όταν είχα το φυτεμένο. Έκανα αλλαγή 35 λίτρα τότε. Έβαζα 25 λίτρα Α/Ο το οποίο μάζευα σε περίπου 4-5 ώρες!!!!! Τώρα πρέπει να κάνω αλλαγή 100 λίτρα (χοντρικά, 80 λίτρα νερό Α/Ο μη πω παραπάνω) όποτε καταλαβαίνεις ότι η ταλαιπωρία θα είναι μεγαλύτερη. Η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου είναι για τα μπάζα. Όλοι (και εμείς) στα σπίτια μας έχουμε πιεστικά αλλά η πίεση δεν είναι ικανοποιητικη. Δε νομίζω ότι θα ρισκάρω να πάρω μια συσκευή και να δώσω κάνα 100αρι ευρώ ίσως και παραπάνω και να την ξεφορτωθώ στο καπάκι γιατί θα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα. Μου είχες πει σε αλλο θέμα να πάρω μια με booster αλλά και αυτό πόσο δουλειά θα κάνει; Φοβάμαι ότι θα την πατήσω πάλι. Από την άλλη, λυπάμαι και το νερό που πάει χαμένο. Θα πετάω 350-400 λίτρα νερό για πλακα. Καλά θα ήταν αλλά.......
A ρε φιλε, δεν ρωτας μηπως υπαρχουν λυσεις για αυτα τα προβληματα.
Εγω εκανα 200 λιτρα αλλαγη 100 οσμωση 100 βρυση με 50αρα μεμβρανη. Η πιο μικρη που υπαρχει.
Πως?
Εβαζα να μαζευει νερο απο την προηγουμενη.
Απλα ανοιγα μια βρυση. Τοση ταλαιπωρια.
Αν δεν ειχα καλη πιεση? Θα την ανοιγα δυο μερες πριν.
Στο βαρελι ειχα βαλει shut off valve (ενα φλοτερ και μια 4οδη βαλβιδα) και σταματαγε την οσμωση αυτοματα οταν γεμιζε το βαρελι.
Το Booster απλα σκοτωνει, αλλα δεν το χρειαστηκα.
Τεσπα, κανε τα κολπα σου με την τυρφη και αν κουραστεις (ή θελεις να δεις και τα ψαρια καποια στιγμη ) τα ξαναλεμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01408 seconds with 11 queries