Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-01-13, 01:47
Batman Ο χρήστης Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2012
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή water clima με peltier

Γεια χαρά καταρχήν,
μόλις στο 2ο μου post εχω υλικο απο το project που 3εκινησα πριν καννα χρόνο περί ψύξη/θέρμανση μικρού τέρμα DIY ενυδρείου

Αφού μου πήρε μόνο ένα εξάμηνο μέχρι να το αποφασίσω να το βάλω μπροστά, κολλήσαμε τα τζάμια με το Beeromixalh για να βγει ένα κυβάκι (30cm^3) 25λιτρων περίπου, στρώθηκε java moss σε φάση χάλι, πάνω από χαλαζιακή άμμο και ένα χρυσόψαρο να δουλεύει υπερωρίες για το στρώσιμο του φίλτρου και τη "λίπανση" της χλόης

Το φίλτρο είναι DIY από ένα 3λιτρο γυάλινο βάζο (αυτό για τις ελιές με τη φλάντζα) με τρυπες στο καπακι για τα ακροφίσια, και 12v αντλία 550-600lt/h.

Ο φωτισμός είναι από ένα LED 30w που δουλεύει "στο ρελαντί" στα 11-12w.

Όλο το στήσιμο είναι στα 12v.

Στην εξοδο της αντλίας έχω ένα waterblock υδρόψυξης Η/Υ από ανοδιωμένο αλουμίνιο (το οποίο δεν ξέρω τι επίδραση έχει ακριβώς στα ψάρια, αν και το χρυσόψαρο δεν έχει καταλάβει τίποτα). Πάνω σε αυτό έχω το TEC (peltier, http://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_effect) και πάνω σε αυτό μια μεγάλη ψήκτρα Η/Υ

Το αποτέλεσμα ήταν μετά από καμιά ώρα λειτουργίας να πιάσει πάγο η ψήκτρα και βάζοντας το χέρι μου στο νερό να το νιώθω ζεστό (όχι δεν έχω θερμόμετρο )

Προσεχώς (ελπίζω φέτος) να έχω έτοιμο και τον ελεγκτή θερμοκρασίας για ολοκληρωμένο "κλιματισμό" νερού











Αυτά. Σαρκασμός αποδεκτός.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01841 seconds with 11 queries