Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 23-01-04, 03:00
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Μπεμπα....ωχ! Μας πιασανε!! Σορρυ....

Λοιπον ενταξει, για να καταλαβω και εγω, μιλαμε για υφαλο τροπικο ή μεσογειακο. Δεν ξερω ακριβως τις αναγκες του μεσογειακου στην πραξη (ξερεις απο...θεωρια ασος ο δικος σου-βλεπε εγω )
αλλα στο τροπικο μεχρι να τα βαλω σε καποια σειρα μου ειχε βγει η πιστη, 3 φορες την εβδομαδα μετρησεις σε ολα!!

PH, KH-Alkalinity, Ca, PO4, NO2, NO3, NH4, Specific gravity, Ιωδινη.

Μεχρι να τα βαλω σε μια σειρα ειχα καταστραφει. Περα την πολυ μεγαλη προσοχη σε θερμοκρασιες. Ποτε αποτομες μεταβολες σε οποιαδηποτε παραμετρο, συν οτι το αποιονισμενο νερο ειναι μονοδρομος.

Και προς το παρον δεν μου εχει κανει εντυπωση η καταναλωση ασβεστιου που ειναι πολυ λιγη σε σχεση με αυτο που περιμενα αλλα το ποσο ευκολα "ρουφαει" το KH. Για πλακα!! Τα Buffers πανε συνεφο!!

Ασε που οταν βαζω τα διαφορα "ζουμια" κλεινω skimmer για να να μην τα πεταξυ εξω αμεσως, καθαρισε απο μικρο-μακροαλγες γιατι γινεται τις μουρλης συνεχεια κτλ κτλ. Συνεχεια προσθεση αποιονισμενου νερου γιατι εξατμιζεται και δεν χρειαζεται να αναφερω τις λαμπες που θελει.

Νομιζω (νομιζα?) πως ενα θαλλασινο εαν προσεξεις το βιολογικο του, το χημικο του φιλτραρισμα και το Ph του φυσικα , απο εκει και περα απλα (μια κουβεντα ειναι αυτη) ταιριαζεις τη καταλληλη διατροφη. Ξεχωρα η τεραστια αντοχη των περισοτερων ψαριων σε σχετικα μεγαλα νουμερα N03+PO4 ( Nιτρικων και φοσφωρικων αλατων) που σε ενα τροπικου υφαλου ειναι απαγορευτηκο να υπαρχουν ακομα και σε πολυ μικρες ποσοτητες. Για να μην μιλησω πως το νερακι και βρυσατο να ειναι δεν μετραει στο fish only.

Σιγουρα δεν εχω πειρα σε fish-only marine ενυδρειο αλλα οτι και εαν εχω διαβασει, το fish only σε σχεση με τροπικο υφαλο (reef) θεωρειται βολτα στην παιδικη χαρα.

Βρε μπας και τωρα για το reef που εχεις ετοιμασει ησουν ποιο ετοιμος και οργανομενος απο ποτε και για αυτο σου φαινετε ποιο ευκολο? Γιατι αυτο που λες μου φαινετε λιγο οξυμωρο. Αλλα ετσι που το εθεσες εχεις και καποια βαση βρε γαμωτο..

Παντως μετα απο αρκετο καιρο κουνηθηκε και κατι σε αυτη την κατηγορια, ευγε.

Οι υπολοιποι παρακαλω....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries