Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 10-12-08, 11:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο που τα βρηκες τα Telmatherina ? Δεν τα εχω δει ποτε ουτε ηξερα οτι ερχονται ελλαδα. Για πες καμια παρατηρηση, συμπεριφορα κλπ να ξερουμε.
πρωην telmatherina...
Notes: Most aquarium literature still refers to this species by its old name Telmatherina, but it's now been placed in its own new genus, Marosatherina. (http://www.practicalfishkeeping.co.u...article_id=196)
o petshop-ας στην αλεξ-πολη καθε φορα εχει την συνηθεια να λεει στον εμπορο "φερε μου και κατι μικροσωμο που δεν εχω ξαναφερει"....ετσι καθε φορα που φερνει ψαρια πηγαινω απο εκει και παντα βλεπω κατι που δεν εχω ξαναδει.....τηνπροηγουμενη φορα ηταν τα bloodfins...ετσι και αυτα....

συμπεριφορα...περαν του οτι ειναι δραστηρια ψαρια....ΑΛΛΑ πολυ ειρηνικα...μεταξυ τους τα παιχνιδια ειναι φανταστικα.....το κορτε τους μοιαζει πολυ με αυτο των γκαπυ..ο αρσενικος σκουραινει τα χρωματα του τεντωνει πτερυγια και κυνηγα το θηλυκο πλευριζοντας το...

αυτο κρατα κανα 2 ωρο και μετα ξανοιγει.....πλεον δε μπορεις να δεις διαφορα αναμεσα στα φυλλα...η τουλαχιστον δε μπορω εγω....

κανουν συχνα αυτους τους περιεργους χορους...

γενικως ακομη και ο τροπος κολυμβησης διαφερει απο τα υπολοιπα ψαρια....ισως μου κανει εντυπωση γιατι πρωτη φορα παρατηρω αθερινες....

προκειται για ανθεκτικα ψαρακια μιας και ταλαιπωρηθηκαν αρκετα πριν μπουν στο ενυδρειο που τα φιλοξενει τωρα...και ταιριαζουν στο νερο του δικτυου μας....θελουν μακρυ ενυδρειο για να φαινεται η χαρη τους...τα εχω σε 120 μηκος 80 λιτρα...(κοπαδακι των 15)

εχω τραβηξει βιντεο με το κορτε....οταν παω αλεξ-πολη θα κοιταξω να το ανεβασω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01551 seconds with 11 queries