Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 23-08-08, 22:49   #1
Αρχάριος - νέο ενυδρείο - χαλίκι/πέτρες/στρώσιμο
 
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman
Senior Member
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος 23-08-08, 22:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους,

Ετοιμάζομαι να στήσω ένα νέο ενυδρείο (180λτ) για το οποίο δεν έχω αποφασίσει ακόμη τι ψάρια θα φιλοξενήσει (είναι το πρώτο μου - μάλλον ζωοτόκα, σκέφτομαι). Ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει τη διάθεση και το χρόνο να απαντήσει, το εξής σχετικά με το στήσιμο:

1. ΤΟ ενυδρείο θα είναι φυτεμένο. Είναι καλύτερα να κάνω το στρώσιμο (με αμμωνία) ΜΕ ή ΧΩΡΙΣ τα φυτά; Αν το κάνω ΜΕ φυτά πρέπει να διαφοροποιήσω τις "οδηγίες" στις οποίες παραπέμπονται οι αρχάριοι συνήθως (π.χ. tsamisaquarium) ;

2.Ο πετσοπάς - χωρίς να συζητήσουμε είδη ψαριών - μου πρότεινε ηφαιστιακό χαλίκι το οποίο όμως μου φάνηκε αρκετά χοντρο (περίπου 5mm διάμετρο) και "άγριο". Είναι περιοριστικό αυτό σε σχέση με τα ψάρια που θα μπορώ να βάλω (φαντάζομαι πως ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρος); Ποιά ψάρια "προτιμούν" τέτοιου είδους βυθό με ηφαιστιακό, χοντρό χαλίκι;
Πόσα εκατοστά πάχους χρειάζομαι να στρώσω (με δεδομένο ότι θα βάλω και υπόστρωμα για τα φυτά; )

3. Θα ήθελα στο βυθό να τοποθετήσω ένα κομμάτι ξύλο και αρκετές πέτρες (10-15) που μάζεψα από παραλίες, και έλεγξα για ασβεστολιθικό περιεχόμενο σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα στο forum. Το μέγεθός τους ειναι τέτοιο ώστε να "χωράνε στο χέρι" περίπου (δηλαδή να κλείνουν τα δάχτυλα γύρω απ' την πέτρα όταν την κρατά κανείς - βάρος 750γρ περίπου). Σκέφτομαι να τις τοποθετήσω πάνω από τό χαλίκι. Χρειάζεται να βάλω φελιζόλ στον πάτο του ενυδρείου (από μέσα); Αν ναι, πρεπει να το κολλήσω με σιλικόνη; Πρέπει να το "σφραγίσω" με σιλικόνη περιμετρικά ώστε να μην υπάρχει λεπτό στρώμα νερού μεταξύ φελιζόλ και πάτου του ενυδρείου;

Ζητώ συγνώμη για το εκτενές post - και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δημήτρης
Εμφανίσεις: 3802
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 12 queries