Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #102  
Παλιά 26-06-14, 22:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
29.2 ο χωρος, 27 το ενυδρειο (60 λιτρα με καπακι) με χρηση κοντρολερ με 40αρι ανεμιστηρακι. Καλα κρατει το μικρο ανεμιστηρι λοιπον και εδω εχω μια ερωτηση:

Με μεγαλυτερο και δυνατοτερο ανεμιστηρα (που θα αναβε και λιγοτερο μιας και θα κρυωνε το νερο πιο γρηγορα) θα ειχα λιγοτερη εξατμιση?
H ψυξη ειναι αναλογη της εξατμισης.
Το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες σε εξατμιση και με μεγαλυτερο ανεμιστηρι.
Η διαφορα θα ηταν οτι ολα θα γινοταν πιο γρηγορα. (φυσικα θα ειχες και περισσοτερο θορυβο)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι ποια θερμοκρασία αντέχουν οι red cherry;

EDIT: Εδώ αναφέρει 30°C! Πάνε τόσο πολύ; ; ;

Στο μεγάλο ενυδρείο (λόγω chiller) δεν έχω πρόβλημα σταθερότητας στη θερμοκρασία .
Μεχρι 28 για ευζωια
Η ιδανικη ειναι 23-25.
Προσωπικα τις διατηρω σε 22-26C αναλογα την εποχη, max 27 σε κανενα γερο καυσωνα και για λιγες μερες.
-------------------------

Θερμοκρασιες:
Εξω δεν ξερω
Fisroom 25.0 με air. co.
Χρυσοψαρα 24.4 (ρυθμιση controller 24.4 - 24.7 )
Red cherry 24.8. (ρυθμιση controller 24.9 - 25.2 )
Ανοιγει ελαχιστα η ψυξη στα χρυσοψαρα.
Στον controller των γαριδων ειναι αναμενο το ενδεικτικο λαμπακι για θερμανση, αλλα εχω αποσυνδεσει το θερμαντηρα.

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-06-14 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01453 seconds with 11 queries