Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 03-12-21, 22:36
Sasa_25 Ο χρήστης Sasa_25 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2021
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ο λόγος που κατέληξα στο custom made ενυδρείο, ήταν ότι θέλω να βάλω καλύτερο φωτισμό από αυτόν που προσφέρουν τα "έτοιμα" ενυδρεία, γιατί θέλω να κάνω φυτεμένο, με μερικά εύκολης/μέτριας δυσκολίας φυτά και μετά από πάρα πολύ διάβασμα (περισσότερο από ότι είχα ρίξει στις πανελλαδικές!) σχετικά με όλα όσα πρέπει να ξέρω, για να στήσω ένα καινούριο, υγιές ενυδρείο και ασφαλές ενυδρείο για τα ψαράκια μου, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι σε όλα τα έτοιμα ενυδρεία ο φωτισμός είναι πάντα ανεπαρκής, ακόμα και για εύκολα φυτά (έτσι πιστεύω) που σημαίνει έξτρα χρήματα στην πορεία. Επίσης ήθελα να βάλω ένα κρεμαστό φίλτρο-που για αρχάριους σαν εμένα-είναι ένα εύκολο στη χρήση/συντήρηση, αλλά ταυτόχρονα αποτελεσμάτικό φίλτρο για το ενυδρείο μου και δεν ήξερα κατά πόσο θα είμαι ικανή να "κόψω" με εργαλείο, τύπου dremel το καπάκι του ενυδρείου για να κάνω χώρο για το φίλτρο, μιας που είμαι και άσχετη! Τελικά βρήκα σήμερα κάποιον να μου το φτιάξει. Θα μου φτιάξει ένα 60χ30χ40 ύψος, που βγαίνει γύρω στα 72 λίτρα, από ότι το υπολόγισα, αλλά με κανονικό γυαλί 5mm (υποθέτω αυτό που φτιάχνουν τα παράθυρα πχ.), όχι με clear glass κλπ. γιατί δεν έχουν. Ελπίζω να μην φαίνεται άσχημα!Την σιλικόνη μου είπαν να την πάω εγώ και παρήγγειλα μία Bison, διάφανη, που λέει ότι είναι για τζάμια και ενυδρεία, 100% αδιάβροχη, UV ανθεκτική και ελαστική. Ελπίζω να φτάσει ένα σωληνάριο 280 ml. Σχετικά με το καπάκι, γιατί θέλω να έχει οπωσδήποτε και καπάκι και για την εξάτμιση του νερού, αλλά και για να μην πηδήξει κανένα ψαράκι έξω ή θα φτιάξω ένα από πλέξι γκλας μόνη μου ή θα φτιάξω ένα από πολυκαρμπονικό. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο θα είναι ευκολότερο για μένα. Θα κάνω την έρευνά μου και ο Θεός, βοηθός! Ελπίζω να τα έχω σκεφτεί σωστά μέχρι τώρα. Όπως και να έχει, σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθειά σας στην πορεία, οπότε ετοιμαστείτε να σας "πρήξω" στις ερωτήσεις, στη συνέχεια! Χαχαχαχαχα!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries