Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 16-07-18, 17:47
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εκανα αλλαγη στο sump σε μεγαλυτερο (25 λιτρα καθαρα) και ολα ειναι μια χαρα
Τωρα δεν καθομαι με το νερο στο χερι μην τυχον ξενερισει το sump
Εχω τους σωληνες που κατεβαζουν το νερο στο sump να βουτανε λιγο μεσα στο sump διαφορετικα εκαναn θορυβο
Τωρα εβαλα την αντλια (sunsun 900λτ/ω) που πριν εκανε θορυβο με το μικρο sump και τωρα με το μεγαλο sump για καποιο λογο δεν κανει και η ροη ειναι 2 φορες μεγαλυτερη απο πριν (ισως ειναι πιο στιβαρο λογω μεγαλυτερου ογκου νερου?)
Εχω αλλο θεμα ομως με την μεγαλυτερη ανλια
Ενω δεν ακουγεται θορυβος νερου (οπως και πριν) αφου οπως ειπα οι σωληνες που κατεβαζουν το νερο "βουτανε " λιγο μεσα στο sump, καθε 3-5 λεπτα ακουγεται μια αναροφηση νερου κατι σαν να τραβηξε καποιος καζανακι !
Αυτο φυσικα ειναι πολυ εκνευριστικο,ασε που ακουγεται μεχρι το υππνοδωματιο και δεν μπορουμε να κοιμηθουμε
Εχω 2 τρυπες στο ενυδρειο που κατεβαζουν το νερο 25mm ειναι με σωληνα 20mm (στο ιδιο υψος) με αυτα εδω βιδωμενα στις τρυπες του ενυδρειου
https://www.aliexpress.com/item/Fish...6a934c4dKyqxsy
το θεμα ειναι γιατι με την μικροτερη ροη ηταν 100% αθορυβο, και τωρα παλι ειναι αθορυβο αλλα καθε 5 λεπτα κανει αυτο τον ασχημο θορυβο
-------------------------
Λυθηκε το προβλημα
Εγκλωβιζοταν αερας στο σωληνα κ ανεναινε η σταθμη και μολις εφευγε ο αερας με θορυβο κατεβαινε και παλι απο την αρχη
εκοψα λιγο το σωληνα να μη βυθιζεται τελειως στο σαμπ , αυτο ηταν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michalos : 16-07-18 στις 17:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,05753 seconds with 11 queries