Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #34  
Παλιά 01-12-12, 11:49
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Η απάντηση του "άμεσα εμπλεκόμενου"

Καλησπέρα φίλοι μου! πως τα έχω καταφέρει και ακόμα δεν ξεκίνησα το χόμπι να έχω ανοίξει τόσα και μάλιστα περίεργα θέματα αποριών/συζήτησης και να μιλάνε όλοι για μένα xaxaxa ψωνάρα
είμαι αυτός εδώ για να πάρουν μια ιδέα και οι πιο νέοι συμμετέχοντες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66568

Λοιπόν, για να μπαίνουμε στο θέμα θα σας περιγράψω αναλυτικά τι συνέβη στην περίπτωση μου (για την οποία αναφέρει ο φίλος Σάββας) ως άμεσα εμπλεκόμενος που είμαι:
- Την πρώτη φορά που μου έδωσε μπόλι, ήτανε βρώμικος υαλοβάμβακας (κατάμαυρος) και βρώμικο νερό. Διαδρομή από Άγιο Δημήτριο - Αττική με μετρό. ΑΠΟΤΥΧΙΑ
- Τη δεύτερη φορά, μου δόθηκαν Bio-Chem Stars σε μια ενυδρειακή σακούλα με νερό ενυδρείου 50% και αέρα 50%. Ο Σάββας μου είπε να κάνω ανακίνηση της σακούλας (όταν περπαταγα γινόταν φυσική ανακίνηση) για να οξυγονώνεται το νερό με σκοπό να μην ψόφίσουν οι αποικίες από έλειψη αέρα. Ως επιπρόσθετο μέτρο για την επιτυχία του μπολιάσματος μου είπε να κάνω προσαρμογή όπως ακριβώς κάνουμε και με τα ψάρια και μου έδωσε και μια αεραντλία. Διαδρομή η ίδια από Άγιο Δημήτριο - Αττική με μετρό. ΠΑΛΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ
(άρχισα να εκνευρίζομαι με την καλή έννοια και άρχισα να αναζητώ δότη από τις γύρω περιοχές, θεωρώντας κι εγώ και ο Σάββας αιτία της αποτυχίας την απόσταση που άγγιζε τα 40 με 45 λεπτά)
- Την τρίτη φορά μου δόθηκε Siporax (και μάλιστα σε μικρή σχετικά ποσότητα). Το παλικάρι με διαβεβαίωσε ότι μπορεί να είναι λίγα τα πετραδάκια αλλά έχουν μεγάλο αριθμό αποικιών... Ε λοιπόν σε 2 μέρες μέτραγα NO2 0,5mg και NO3 25mg!! (υπήρχε ήδη μεγάλη ποσότητα υγρής αμμωνίας απονιτρωποιημένη στο ενυδρείο μου). Διαδρομή από Λόφο Αξιωματικών με λεωφορείο προς Άγιο Αντώνιο και από εκεί Σεπόλια με το μετρό (είπα να αλλάξω σταθμό μπας και αλλάξει και το γούρι , εκμεταλλευόμενος ότι μένω ενδιάμεσα των σταθμών Σεπόλια και Αττική). ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Το παλικάρι που μου έδωσε το τρίτο μπόλι, όταν τον κάλεσα για να του δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια, μου είπε "Τα ευχαριστώ στον ΣΤΑΜΑΤΗ (=ένας παλιός έμπειρος χομπίστας που τον έχω δει μόνο στο AZ, υπήρξε και συντονιστής εκεί) διότι είναι δική του η "συνταγή" μπολιάσματος με στεγνά=εννοούμε ελαφρως υγρά χωρίς να βρίσκονται σε νερό, υλικά". Η άποψη του φίλου ήταν ότι στην πρώτη προσπάθεια μπολιάσματός μου ήταν μικρή η αποικία, και στη δεύτερη ότι με τη συνεχή ανατάραξη της σακούλας σκορπίσαν τα βακτήρια και τελικά ψοφίσαν το κάθε ένα ξεχωριστά από ασφυξία...

Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι τρόποι είναι σωστοί, απλά αν βρίσκεσαι σε μακρινή απόσταση, καλύτερα στεγνά (=με υγρασία) υλικά
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01769 seconds with 11 queries