Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-02-14, 19:20
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Εισαγωγή μωρών Acei Στο ενυδρείο (;)

Στο 330λιτρο ενυδρείο μου έχω 3 Labidochromis και 4 Maingano, οχι σε τελικό μέγεθος, σχετικά νεαρά (στα 6 εκατοστά....μονο τα αρσενικά ειναι λιιιιγο μεγαλύτερα). Σήμερα παρέλαβα από ενα φίλο 5 μικρά Pseudotropheus Acei white tail σε μέγεθος περίπου στα 2 - 3 εκατοστά. Τα έβαλα σε καραντίνα 20 λίιτρων την οποία εφοδίασα με όλα τα σχετικά (φίλτρο, φωτιστικό, χαλίκι, πέτρες, θερμοστάτη). Σε καραντίνα θα μείνουν κάποιες μέρες ωστε να δούμε αν είναι όλα καλά με την υγεία τους (καθ' όσον αυτός που κάηκε στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι.....κάποιοι καταλαβαίνουν τι εννοώ). Η ερώτησή μου είναι αν το μέγεθος και η ηλικία τους, είναι ok να τα βάλω στη συνέχεια μαζί με τα άλλα ψάρια στο μεγάλο ενυδρείο ή θα πρέπει να τα κρατήσω στο μικρό ωστε να πάρουν λίγο μέγεθος ακόμα. Αυτό βέβαια θα πάρει αρκετό καιρό φαντάζομαι και δε ξέρω αν η μακρά παραμονή τους στα 20 λίτρα δε θα δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Ποιά είναι η άποψή σας;
πέτρες στο ενυδρείο έχω πολλές και προσφέρουν πολλές κρυψώνες αλλά μήπως γίνουν εύκολος στόχος για τα πιο μεγάλα ψάρια και έχουμε ιστορίες;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries