Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-01-16, 02:51
the0d0ris Ο χρήστης the0d0ris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή διαφορες αποριες για την χελωνα (res)

καλησπερα κ καλη χρονια ! ειμαι καινουριος στο φορουμ για την ακριβεια γραφω πρωτη φορα...
πριν απο 3 με 4 χρονια μου εφεραν δωρο σε μια πολυ μικρη λεκανη μια χελωνα (res) μερικων μηνων (απο οτι ειπε ο πωλητης)...οπως φανταζεστε δεν ενημερωσε τι φροντιδα χρειαζεται μονο οτι αρκει να την ταιζουμε απο τις γαριδες που μας εδωσε...εγω μετα απο λιγο καιρο ψάχτηκα ατελειωτες ωρες για να ενημερωθω κ ειχα μεινει με ολα αυτα που διαβασα οτι χρειαζεται αλλα το κακο ομως ειναι οτι ο καθενας κ το καθε φορουμ λεει τα δικα του δηλαδη δεν υπαρχουν παντου στανταρ αλλα ο καθενας απο οτι εχω καταλαβει τις μεγαλωνει εκτος απο τα βασικα λαμπες θερμοστατες κλπ με το δικο του τροπο...
εκει που κατεληξα εγω σε πρωτη φαση επειδη ηταν κ πολυ μικρη ηταν σε μια πλαστικη (διαφανη) λεκανη 75χ35χ25 στην οποια εχω βαλει 40 λιτρα νερο ενα εξωτερικο φιλτρο eheim 2213 ενα θερμοστατη 100wat μια λαμπα uv κ ενα χωρο για να ανεβαινει να στεγνωνει-λιαζεται....μετα απο τοσα χρονια η χελωνα εχει μεγαλωσει στα 10-13 εκατοστα (θυληκια αν εχω καταλαβει σωστα) κ αποφασισα να της φτιαξω ενα καινουριο περιβαλλον οσο πιο σωστο γινεται με τη βοηθεια σας φυσικα αλλα εφορου ζωης δηλαδη με βαση το τελικο μεγεθος που μπορει να γινει η χελωνα (νομιζω 25-30 εκατοστα?) ωστε να μην χρειαστει να φτιαξω αλλο...
θα μπορουσατε να με βοηθήσετε με το τι ειναι καλυτερο να φτιαξω για τη χελωνα ? ενυδρειο? με τζαμια? (γιατι εχω δει κ ξυλινα κ απο διαφορα υλικα)...εχω ενα χωρο 115χ70χ70 δεν ξερω αν αρκει...εχω μαζεψει 300 ευρο να διαθεσω...ελπιζω να μου φτασουν για οτι χρειαστει....ευχαριστω
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  980
Μέγεθος:  42,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  846
Μέγεθος:  98,3 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  770
Μέγεθος:  52,3 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  757
Μέγεθος:  47,0 KB
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01624 seconds with 12 queries