Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 29-07-05, 12:23
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Καταρχήν καλημερα και σε σένα Celda! Να τα πάμε ένα-ένα για βγάλουμε άκρη!

1)Είναι σημαντικά οικονομικότερο το να φτιάξεις μόνος σου το ενυδρείο και επιπλέον δεν σε περιορίζει καμία τυποποίηση στις διαστάσεις που θες. Τα έτοιμα έχουν κάποιες στάνταρ αναλογίες. Για το καπάκι/θέση για λάμπα έχουν γραφεί και σχετικά άρθρα που μπορείς να βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες γιατί δεν είναι απαραίτητος ο τζαμάς, γίνεται ωραιότατα και με ξύλο. Επίσης, συνήθως τα έτοιμα ενυδρεία υστερούν σε φωτισμό και φίλτρανση με αποτέλεσμα να αγοράζεις πάντα επιπλέον εξοπλισμό.

2) Όχι και βέβαια όχι! Έτσι και βγάλεις το πλαστικό αυτό (είναι στην ουσία η "κόντρα" που λένε οι φίλοι κατασκευαστές) με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν βέβαιο ότι το ενυδρείο θα ανοίξει από την πίεση μόλις το γεμίσεις νερό! Κόβεις το φελιζόλ όσο είναι το εσωτερικό μέρος του πλαστικού αυτού κοματιού ή αν δε σε πειράζει να φαίνεται το κόβεις ακριβώς όσο είναι και τελειώνει η ιστορία!. Εγώ προσωπικά πήρα έτοιμο ενυδρείο με τη βάση του και έχω ακουμπήσει το ενυδρείο κατευθείαν πάνω στο ξύλο χωρίς πρόβλημα.

3)Απλό τραπεζάκι που να αντέχει όμως το βάρος το συνολικό: ενυδρείο, νερό, χαλίκια πέτρες κι ό,τι τέλος πάντων βάλεις.

4)Από praktiker κοντά στα 10€

5)Το υπόστρωμα είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και καλύτερα κάνε μια αναζήτηση για σχετικά άρθρα γιατί θα ξεφύγει τελείως το θέμα αν ανοίξουμε τέτοιο κεφάλαιο!

6)Μμμ, αν πας σε κανένα ενυδρειάδικο συνήθως μοιράζουν κάτι οδηγούς της tetra με αυτό που θες. Τώρα για site δεν έχω κανένα υπόψιν μου.

7)Simply forget it! Ότι και να κάνεις για τα ψάρια που λες να βάλεις δεν γίνεται τίποτα.

8 )Αν είχες συμπληρώσει τον τόπο διαμονής σου ίσως σου λέγαμε κάτι... Γενικά τώρα στην αρχή μην έχεις και πολύ εμπιστοσύνη σε ότι σου λένε στα μαγαζιά, ψάχνε ή ρώτα εδώ τι θες.

Και για το τελευταίο: φυσικά και πάνε, και τότε αναλαμβάνουν αυτόματες ταΐστρες ή τροφές διαρκείας!
 
Page generated in 0,01787 seconds with 11 queries